0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury24. 9. 20103 minuty

Praha stověžatá

Po nejdelším mostě v Česku už frčí auta, Barrandov oslavuje zmenšený tok kamionové dopravy, z Hradčanské už se dá pěšky pohodlně dostat do Dejvic a že prý se i ten Kaplického blob nakonec bude stavět.

Do voleb zbývá už jen pár týdnů a pražská ODS se snaží dělat na poslední chvíli všechno pro to, aby obyvatele města přesvědčila o tom, že to s nimi myslí dobře. Že nějaká ta Opencard a prodražená Blanka není nic proti tomu, co pro ně všechno dokázala udělat. Dokonce si to v rámci spuštěné kampaně pěkně vyvedla na tisícovky plakátů: kolik školek se za její vlády otevřelo, kolik hřišť se rekonstruovalo, kolik bazénů se postavilo, kolik laviček se umístilo, ba dokonce i kolik stojanů na kola se do země zasadilo (na Praze 11 jich podle kampaně ODS nechala postavit třiašedesát). Aktuálně pak strana přichází s největší bombou: pokud jí Pražané dají přednost, budou jejich děti do patnácti let jezdit hromadnou dopravou zdarma.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Kampani nejde uniknout. Všude visí plakáty, billboardy a teď k tomu přibyly i podivné věže: vysoké trubkovité konstrukce nesoucí poselství o lepší budoucnosti Prahy, kterou na nich pochopitelně neslibuje jenom ODS, ale i ostatní. Ústřední téma kampaně je pozoruhodné a víc se o něm dočtete v příštím čísle Respektu, který vyjde v pondělí 27. září. Zjednodušeně se dá říci, že v něm jde především o čistotu a beton: toho prvního všichni slibují víc a někteří se přitom dostávají až na samou hranici xenofobie, toho druhého všichni slibují míň, a to dokonce včetně modrých, kteří ho za poslední léta v Praze vylili nejspíš víc než kdysi československá armáda při stavbě pohraničního opevnění.

Z mého pohledu je na kampani zajímavá především oblast kultury. O té se sice na oněch věžích prakticky nic nedočtete, ale stačí se podívat na volební programy, tam už o ní něco stojí (obvykle symbolicky na posledním místě).

ODS ve svém programu pro Prahu slibuje, že - co se kultury týče - ve městě zvýší počet toalet, postaví pavilon pro hrochy, dovybaví hvězdárnu, věnuje Galerii hl. města Prahy Colloredo-Mansfeldský palác a bude usilovat o konání výstav významných světových umělců.

ČSSD chce podpořit rozvoj ZOO a Botanické zahrady, vrátit Výstaviště Pražanům, postavit víceúčelová sportoviště a zavést dny volného vstupu na kulturní akce města pro lidi do 26 let.

TOP 09 je k pražské kultuře mnohem kritičtější a konkrétnější: hodlá odpolitizovat udělování grantů, zlepšit péči o památky včetně industriálních, žádat od příspěvkových organizací města špičkovou kvalitu, víc podporovat živou kulturu, udělat pořádek ve výstavních areálech či revitalizovat Václavák, o ZOO kupodivu v programu nepíše nic.

V podobném duchu to vidí i Strana zelených: slibuje zavést funkci hlavního městského architekta, vrátit výstavní areály kultuře, nevyužívané objekty města propůjčit k alternativním aktivitám, pomáhat financovat živou kulturu, dbát na podobu nové architektury, zvýšit počet legálních sprejerských stěn, udělat pořádek v grantech, o ZOO opět nic.

Programy jsou to zajímavé, obrázek o vztahu jednotlivých stran ke kultuře si člověk udělá už jen z rozsahu, které jí tu věnují (prozradím, že některé jen pár řádků). A při studování textů si může říkat, jestli náhodou jedním z jasných důkazů lidské nekulturnosti nejsou právě ty odpudivé volební věže, které ve městě absolutně nerespektují prostředí, do kterého je volební manažeři zapíchnuli.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].