0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury26. 8. 20112 minuty

Nesvatí Pythonové

Kdyby před takovými čtyřiceti lety někdo členům skupiny Monty Python řekl, že o nich vznikne hraný film, asi by si poklepali na čelo. Jejich skeče na BBC znamenaly pro televizní zábavu to, co písně Sex Pistols pro hudbu. Byli draví, radikální a hraví. A teď jim o dvě generace mladší britští tvůrci složili poctu ve filmu Holy Flying Cirkus (Svatý létající cirkus). Bude se promítat v září.

Jádro snímku, za nímž stojí spoluautor scénáře ostrovtipné politické satiry In The Loop Tony Roche, by se měl točit kolem televizní konfrontace dvou Pythonů, Johna Cleese a Michaela Palina, s katolickým novinářem Malcolmem Muggeridgem a biskupem ze Southwarku Mervynem Stockwoodem. Ta se týkala klasické komedie Život Briana. Dnes se nám to už může zdát zcela absurdní, ale tahle geniální alternativní variace na Ježíšův život byla ve své době napadána jako útok na křesťanství. Dnes ta televizní přestřelka z roku 1979 vypadá podobně absurdně jako skeče Monty Pythonů. V Irsku se film nesměl promítat vůbec a dokonce i v Británii jej po protestech na čtyři desítky radnic zakázaly uvést ve svýchměstech do kin.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V té době už byli Pythoni na scéně deset let. Už bylo jasné, že udělali revoluci v televizní zábavě. Jejich humor byl nový po obsahové i formální stránce. Pohrávali si inovativně také s televizí jako médiem a jeho žánry. Parodovali vědomostní soutěže, zpravodajství, různé znělky a reklamy. A přinesli do televize smršť dadaistických, surrealistických a absurdních gagů, kterým nebylo nic svaté a které tepali ideologické vidění světa a hloupost všeho druhu. Přesně takovou, jakou projevili jejich dogmatičtí kritici.

Z podvratných komiků jsou nyní zasloužilí kmeti, z nespoutaných hračičků podle syžetu snímku uvědomělí bojovníci proti předpojatosti. Asi se jim nesnilo, že se budou jednou sami na sebe dívat jako na hrdiny fiktivního příběhu. Stali se legendami za svého života, z čehož musejí mít ohromnou srandu. Jako fanoušek Monty Pythonů si přeju jediné: aby měli tvůrci vůči svým vzorům zdravý odstup, pokusili se je shodit z piedestalu největších humoristických legend 20. století a udělali si z nich klidně i docela drzou legraci Jsem si jistý, z toho by měli Cleese, Palin a spol. radost úplně největší.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].