Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Jihočeský rejnok

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, mohou si teď po cimrmanovsku říkat všichni milovníci architektury. Co se totiž nepovedlo v Praze, to je teď na spadnutí na jihu Čech: tamní zastupitelé včera odsouhlasili změnu územního plánu v lokalitě Čtyři Dvory, kde se má postavit koncertní síň navržená architektem Janem Kaplickým. Také podoba bratra plánované pražské chobotnice vychází z inspirace mořskými hlubinami, je to takový černý rejnok vznášející se pár metrů nad ulicí.

Kdo nedávno viděl dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou a není úplně odtažitý cynik, musel si i přes jasné citové vydírání obsažené ve filmu položit otázku, v jaké zemi to vlastně žije. Sledování peripetie kolem stavby knihovny, jež vyvrcholila Kaplického smrtí – jistě ne zaviněnou jen hádkami s tupým magistrátem, nicméně ty k ní jistě taky přispěly – je zážitek pro otrlé; z kličkování lidí, kteří nejprve Kaplickému slíbili podporu, aby nakonec jeho projekt hodili přes palubu, je člověku dost – pardon – blbě.

O to sympatičtější je teď pohled na dění v Českých Budějovicích. Stavba zabírá plochu skoro jeden a půl hektaru, má stát dvě miliardy, starat se o ni bude soukromá firma (Jihočeská společnost přátel hudby) a musí ji dokončit někdo jiný, než kdo ji navrhl: po zemřelém Kaplickém se o projekt kanceláře Future Systems stará jeho kolegyně Eva Jiřičná. Je jasné, co by na takovouhle nabídku projektantům v Praze řekli: běžte si s tím… Ano, třeba až do Českých Budějovic.

No a zdejší zastupitelé kupodivu – na české poměry kupodivu – záměr posvětili. Sice do něj nechtějí přispět ani korunou, ale o to je nikdo ani neprosil, jihočeští přátelé hudby mají totiž peníze slíbené z ciziny. Budějice tak sice přijdou o pár set metrů zeleně (tu zde ovšem dlouhodobě ničili vojáci), ale zase získají Kongresové centrum Antonína Dvořáka, jak se má budova jmenovat, kam se vejde do dvou sálů dohromady 1400 lidí. Samozřejmě může hrozit, že stavba bude mít časem stejný problém, jako jiné velké haly v zemi: musí se nějak uživit, tedy lákat pravidelně dostatečný počet diváků. Stačí se ale jen podívat na projekt jihočeského „rejnoka“ a je jasné, že až tohle bude stát, v Českých Budějovicích by chtěl žít každý.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].