Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Chvála návratu Fráňovy Vlny

Ta fotka má stále svůj půvab. A bude ho mít ještě hodně dlouho. Dívka propnutá tak trochu do mostu, ruce pokrčené za hlavou, přivřené oči, hubený bok, malá ňadra, je v ní cosi astrálního, tělesna zbaveného, a přitom pořád velmi zemsky erotického, přesně tak, jak to měl fotograf a mystik František Drtikol rád. Nebýt těch kulis v podobě vlnící se vodní spousty, jež dívku obklopují, zařadil by se možná snímek k Drtikolovým duchovním dílům, s nimiž si zdejší kunsthistorici tak nějak stále neví rady, protože se vzpírají nějakému jasnému klíči. Jenže právě symbióza vlnících se lepenek, nebo z čeho to bylo udělané, a křehkého dívčího těla tenhle akt z 20. let povýšila na jednu z ikon české avantgardy, potažmo vůbec světového předválečného umění.
Autor těchto řádků tudíž nedávno utrpěl mírný šok. Podle prvních zpráv totiž Drtikolovu Vlnu někdo ukradl z expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu, a to zvlášť neuctivým způsobem, kdy ji prostě vyřízl z rámečku, což je tedy eklhaft, takové věci se opravdu nedělají, alespoň kdyby si to odnesl i s rámem a nepižlal do Drtikola nožem, darebák jeden. Později se ale ukázalo, že naštěstí nešlo o ten slavný originál. Ten totiž má muzeum bezpečně uložený v depozitáři, což nejspíš málokdo tuší a netušil to ani ten darebák jeden, nebo kolik jich bylo, možná měl nějakého komplice. Tohle byla „jen“ pracovní kopie, což ale cenu zvětšeniny moc nesnižuje, pořád jde o originální dílo, které vytvořil přímo „Fráňa“, akorát že ho nesignoval, to si nechal až pro fotku, kterou považoval za definitivně ideální.
Takže je autor těchto řádků stejně moc rád, že se i tahle fotka do muzea nakonec vrátila. Moc na to nesázel, měl představu, že jak se něco ukradne, tak to rychle zmizí v zapomnění, maximálně se na to bude dívat nějaký zahraniční sběratel pěkně doma v obýváku, možná že to ukáže taky pár přátelům, kterým nevadí, že to ukradl, respektive že si to nechal ukrást, ale jinak se po Vlně slehne zem. Kupodivu neslehla. Fotku se někdo snažil prodat v Kalifornii, jenže tam si jí všiml jeden galerista, záběr si srovnal s internetovým registrem ukradených výtvarných děl The Art Loss Register, a celou věc nahlásil policii. Světe div se, díky tomu je Vlna už týden zase tam, kde má být.
No ale proč o tom autor těchto řádků píše až teď. Jednak má ještě pořád upřímnou radost z toho návratu. No a pak momentálně až do neděle probíhá v pražském Mánesu festival Prague Photo, což je přehlídka originálních prací od 230 fotografů. František Drtikol mezi nimi nechybí. Ale bacha: kdo ho zase ukradne, tomu ruka upadne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].