Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Příběhy z OSN

Pan Ki-mun, povoláním generální tajemník OSN čili ředitel zeměkoule, si jednoho dne svolal delegáty. A řekl jim: „Podívejte se kolem sebe.“ Diplomaté se podívali a nebyli právě nadšeni. Pan Ki-mun toho využil a pronesl krátkou řeč s tematikou designu. Protože se to týkalo právě probíhající stavební akce v sídle významné mezinárodní organizace, a tedy nás všech, část přetiskujeme.

„Již v roce 1952 jedenáct vůdčích architektů vytvořilo sídlo OSN v New Yorku, přijel i Le Corbusier a Oscar Niemeyer, na němž je zajímavé hlavně to, že už tehdy byl starý. Od té doby je ale ještě mnohem starší, jeho tvář se scvrkla a svraskala. To se nevyhnulo ani našim koženým sedačkám. A proto nastala rekonstrukce,“ řekl, smetl si z klopy smítko stavební sutě a pak na delegáty vybafnul.

„Co vám říká RE-Lounge Chair?“ Delegáti se dívají jeden na druhého a nevědí. „Je to nová kožená židle, kterou navrhla přímo pro nás Hella Jongeriusová, význačná nizozemská designérka, které smím říkat Hella. Tato židle bude zdobit novou lounge v našem starém OSN. Hella také navrhla závěs s kuličkami z nizozemské keramiky.“
To už delegáti chápali. Vymyslelo se totiž již před časem, že jednotlivé země si rozdělí vnitřní prostory hlavní budovy pro rekonstrukci: část právě Nizozemsko, zasedací místnost Dánsko, část rekonstruuje Turecko. Rusové dostali bezpečnostní výbor a z důvodu ochrany světového vkusu podepsali zákaz osazovat samovary. Všechny země vyzvaly své nejlepší designéry a architekty a výsledek by měl osvěžit styl světové diplomacie.

Delegáti, když tak o tom přemýšleli, docela už se těšili. V tom Pan Ki-mun rázně zavelel: „Pozor! Naše organizace vznikla na udržení světového míru. Bez designu ale mír není. Zdar!“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].