0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Bez peněz29. 12. 20092 minuty

Ukrajina na prodej

Proč se Rusko těší na leden

Ropná ani plynová krize se letos nekoná. Jak známo, Rusko minulé pondělí varovalo, že po Novém roce může přerušit dodávky ropy, které přes Ukrajinu směřují do evropských zemí. Podle nejčerstvějších zpráv se ale nejnovější rusko – ukrajinská šarvátka uklidnila a Evropa si může oddychnout. Evropa možná, na Ukrajině ale horké tři týdny právě začínají.

Už v polovině ledna proběhnou na Ukrajině dlouho očekávané volby a situace je z pohledu Ruska – usilujícího dlouhodobě o větší vliv v zemi – o poznání nadějnější než před pěti lety. Žádná oranžová revoluce, ani žádné nadšené proevropské demonstrace se podle všeho tentokrát konat nebudou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Odhady přejí proruskému kandidátovi na prezidenta Viktoru Janukovyčovi. Podle posledního průzkumu americké organizace IFES bude pro něj hlasovat 31 procent Ukrajinců. Jeho hlavní konkurentka a hlavní aktérka zmiňované oranžové revoluce Julia Tymošenková má podle odhadů jen zhruba 18 procent hlasů.

Zatím jde jen o odhady, plakáty premiérky Tymošenkové s hesly „Ona zvítězí - ona je Ukrajina“, ale tentokrát působí o dost méně sebejistě než dřív. Země dnes funguje prakticky jen díky obrovské 16,4miliardové půjčce od Mezinárodního měnového fondu, přičemž podle MMF ani ta zatím situaci nezlepšuje.

Na konci listopadu dokonce výzkumná agentura Credit Market Analysis (CMA) označila Ukrajinu za ekonomicky nejohroženější zemi z 63 sledovaných. Pravděpodobnost, že Ukrajina v příštích pěti letech zbankrotuje je podle CMA 53,7 procent. (Česku podle agentury hrozí bankrot na 6,9 procenta). Ukrajinské dluhopisy nezbytné pro fungování státního rozpočtu si investoři kupují jen za krvavý úrok 15 procent, což je zhruba čtyřnásobek úroků, za jaké si aktuálně půjčují další evropské země včetně Česka. (Více v článku Kde na to vzít? v posledním vydání Respektu).

To, co zemi chybí, je vize ekonomického rozvoje. Přeprava ropy a plynu je jednou z mála dosavadních jistot, o kterou se kolabující ekonomika může opřít. Dokud nenabídne Evropa zemi jinou alternativu – a zdá se, že do lednových voleb se žádný zázrak nestane – bude vliv ruského medvěda u východních sousedů Slovenska posilovat mílovými kroky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].