0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Bez peněz26. 1. 20102 minuty

Řebíček do rakvičky korupce

Že by se ledy a Viamont pohnuly?

Podle zjištění serveruAktuálně.cz se policie začala zabývat jednou z nejkontroverznějších postav české politiky uplynulých let – exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Důvod? Nijak překvapivý – jde o Řebíčkovu někdejší stavební a dopravní firmu Viamont, která se během ministrova tříletého úřadování zázračně vyšvihla z průměrné regionální firmičky mezi nejúspěšnější české stavaře jako jsou Skanska nebo Metrostav.

Reklama

Ten příběh, o kterém sám Řebíček hovořil jako o úspěchu „šikovných kluků“ z bývalé firmy, měl od začátku nepříjemnou pachuť. Za raketový nástup přitom Viamont vděčil právě ministerstvu dopravy. Novináři spočítali, že Viamont se po nástupu Řebíčka do úřadu podílel na státních zakázkách za astronomických osm miliard korun. Jen jedna z dceřinných firem Viamontu – Viamont DSP – získala v roce 2008 šedesátkrát více veřejných zakázek než v uplynulých letech.

Viamont dodnes funguje na bázi anonymních majitelů – tzv. akcií na majitele. Tahle bizarní podnikatelská forma, kterou oproti všem zvyklostem civilizovaného světa Česko stále umožňuje, znamená mimo jiné to, že firmu vlastní jednoduše ten, kdo cenné papíry se jménem firmy zrovna drží v ruce. Tedy může to být dodnes Aleš Řebíček. Řebíček trvá na tom, že firmu prodal. Možná ano, možná ne. Jisté je jen to, že na ministrův účet dorazila v roce 2007 čtvrtmiliarda korun a jen těžko očekávat, že by za Viamont v „předministerské kondici“ z roku 2006 někdo zaplatil tolik.

Otázkou zůstává, proč se kriminalisté začali o kauzu Viamont zajímat až nyní. Novináři upozorňují na podezřelé bohatnutí Viamontu i nejasnou majetkovou strukturu minimálně dva roky, údajný prodej Řebíčkova podílu byl oznámen dokonce už v roce 2006. Musíme jen pevně věřit, že teprve dnes kriminalisté dočetli ten dlouhatánský seznam novinových článků a komentářů, které na korupcí zavánějící chování upozorňovaly a nejde tu například v žádném případě o souvislost s blížícími se volbami či mocenským bojem uvnitř ODS. Ale především, musíme věřit, že vyšetřování nevybublá do ztracena.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].