1) Chomutovský bazaar
V předvečer sedmnáctého listopadu přišly dvě zajímavé zprávy ze severočeského Chomutova. Tamní radnice ohlásila, že Chomutované se mohou konečně těšit na plody práce započaté zdejší primátorkou Ivanou Řápkovou. Ta, jak známo, vyhlásila tvrdý postup proti zdejším neplatičům, což kromě kasírování čerstvě vyplacených sociálních dávek před úřadem práce znamená i ráznější postup při exekucích.
Výsledky jsou tu: Zboží cca za 160 tisíc zabavené v domácnostech neplatičů půjde už za měsíc do veřejné aukce. Vesměs jde o elektroniku – televize, set-top boxy, DVD přehrávače. Zabaveno bylo i jedno auto, majitel jej ale záhy vyplatil.
Ve stejnou chvíli přichází z Chomutova zpráva o ojedinělém protestu před zdejší radnicí. Zhruba třicet místních se sešlo na happeningu s heslem „Zamkněte, odejděte“, který měl právě zmíněnému chomutovskému vedení naznačit, jak dál s komunální vládou. Na schodech magistrátu demonstranti nechali hromadu nejrůznějších klíčů ve víře, že tím výzva k obměně neoblíbeného vedení radnice dostane na váze.
Primátorka Řápková dosud na apel nereagovala. Zabrána do rekapitulace života mrtvého profesora a doplňování chybějících informací o studiu protest možná ani nezaregistrovala. Jak nás však minulost už tolikrát poučila, pouliční demonstrace a happeningy, byť sebemenší, není radno podceňovat.
Co když se na schodech chomutovské radnice sejdou i klíče, které odemknou zapadlé trezory zdejšího vládnutí? A co když se k zájmu o veřejné dění a s tím souvisejícímu shromažďování klíčů přidají i lidé zbavení set-top boxů a televizí? Jedno bez druhého nepůjde. Doufejme však, že pro vypnutí té laciné zábavy nebudou exekuce potřeba.
2) Test kauzality
Přesně před dvěma sty devíti lety zasedl ve Washingtonu vůbec poprvé Kongres Spojených států. O sedmdesát šest let později má v Moskvě premiéru Slovanský pochod Petra Iljiče Čajkovského. Opět 17. listopadu, tentokrát roku 1933, Spojené státy oficiálně uznávají svrchovanost Sovětského svazu. Přesně 17. listopadu roku 1969 se v Helsinkách schází vyjednavači Sovětského svazu a Spojených států při jednání SALT I, kde se poprvé začíná řešit problém počtu strategických zbraní na obou stranách.
- - -
Závěr: shoda náhod a mystika čísel prolínající se dějinami geopolitiky není ve vztahu k 17. listopadu nijak dramatická – pro Čechy jsou jejich dvě události let 1939 a 1989, pojící se s tímto datem, bezesporu silnější a mohou tak dnešní den považovat skutečně za „své“ výročí.
3) Dva stupně k bulvarizaci
A ještě jedna zajímavost na závěr. Dvě titulní stránky online deníků tyden.cz a idnes.cz by se daly nejlépe popsat jako „bulvarizace ve dvou stupních“. To, co tyden.cz začal, dotáhl idnes.cz do barvitého finiše. (Oba screenshoty jsou ze stejného momentu čtvrtečního odpoledne, kdy policie zveřejnila informaci o dopadení dalších pedofilů.)
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].