Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zvýšení daní je směšné

Titulky serverů hlásají, že vláda zvyšuje daně. Praví tak www.iHNed.cz i Aktuálně.cz. Ve skutečnosti jde o to, že bude přece jen "spuštěna“ ona povodňová stovka, tedy že každý měsíc všichni zaplatíme stovku navíc. A důchodci, kteří vydělávají opravdu hodně, přijdou o daňové prázdniny.

Chvályhodné je rušení některých výjimek a snižování slev, to ale není zvýšení daní.

Jsou to pořád spíše prkotiny. Stále platí, že vládní rozpočtová politika je postavena VÝHRADNĚ na rozpočtových škrtech a pro příští rok ještě - s výjimkou učitelů - na plošných, nikoli zrovna inteligentních škrtech.

Je trochu komické, jak premiér Petr Nečas úzkostlivě ohlašuje, že ta povodňová daň je jenom na rok, zatímco snižování platů o deset procent - což je pro leckoho s podprůměrným platem (v republice jsou skoro dvě třetiny lidí s podprůměrným platem) na rozdíl od té stovky docela pecka - ho zjevně tolik nezneklidňuje. Nečase zjevně trápí, že by mohl být nařčen z porušování předvolebního slibu. Zároveň je smutné, jak vláda odmítá zvláštní zdanění fotovoltaických elektráren a bez mrknutí oka nechá lidem zvednout cenu proudu o dvacet procent.

Slabinou odborářských návrhů - o těch opozičních ani nemluvě - je zase to, že pro změnu nepřicházejí s vůbec žádnými škrty a opírají se jen o zvyšování rozpočtových příjmů.

Fundamentalismus jakéhokoli druhu je však pochopitelně úplně špatně a daleko se s ním tato země nedostane. Tohle je zase dialog hluchých. Každý rozumný ekonom ví, že rozpočet lze dostat do rozumných proporcí jak pomocí škrtů, tak pomocí zvyšování těch daní, kde ještě existuje významná rezerva. Kdo to popírá, možná vlastně ani rozpočet spravit nechce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].