Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Výpisky z euročetby

John Mauldin píše na serveru Business Insider, že španělská vláda nařídila svým občanům, aby nahlásili – v rámci boje s daňovými úniky – všechna svá konta v zahraničí.

Autor se domnívá, že další vlna monetizace španělského dluhu ze strany Evropské centrální banky je na spadnutí.

Tato analýza Reuters rekapituluje debatu světových ekonomů o tom, zda se má Evropská unie zaměřit na růst, nebo na snižování dluhu. Debata – „překvapivě“ – nemá žádný jasný závěr.

O Španělsku se včera opět rozepsal Wolfgang Münchau. Podle něj španělská vláda akceptovala „Mission Impossible“, tedy nesplnitelný úkol. Na každou zprávu o tom, že Španělsko chce dodržet (nikoli nedodržet) plány na redukci schodku, reagují trhy naprostým zděšením.

Tato zpravodajská analýza v anglické verzi Der Spiegelu popisuje, jak se s plánem na snižování dluhu zkoušejí popasovat jednotlivé silně autonomní španělské regiony. Autor se též zamýšlí nad otázkou, z čeho by Španělsko mělo generovat růst, a cituje názor německého ekonoma Hanse-Wernera Sinna, že by se mzdy měly snížit o 30 procent.

Simon Tilford, hlavní ekonom Centra pro evropské reformy, navrhuje, aby Mezinárodní měnový fond eurozóně vůbec nepomáhal, protože ta má jako celek dokonce přebytek běžného účtu platební bilance, jenom je institucionálně nedodělaná a investoři vlastně na nic jiného neupozorňují.

Jeremy Warner z Telegraphu je přesvědčen, že euro je od základu špatně. Zatímco Německo od vzniku eura reálně depreciovalo o 22 procent, země GIIPS (Řecko, Itálie, Irsko, Portugalsko a Španělsko) byly svědky reálného zhodnocení o 30 procent.

Robert Zoellick je přesvědčen, že Evropa potřebuje vyjádřit španělské a italské reformní vládě politickou solidaritu a podporu.

Blake Clayton se ve Foreign Affairs zastává spekulantů, kteří si pohrávají s cenami ropy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].