Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Vylučování z eura a jít či nejít k MMF

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Je stále více zřejmé, že německá myšlenka Evropského měnového fondu se objevila především proto, že obsahovala i ideu zpřísnění pokut za porušování pravidel Paktu stability a růstu, ale hlavně principy pozastavení hlasovacích práv „hříšníků“ v Evropské radě nebo vylučování z eurozóny.

Myšlenku vylučování z eura včera znovu vyzdvihla v Bundestagu německá kancléřka Angela Merkelová.

Kromě toho kancléřka včera řekla: „problém musí být vyřešen na řecké straně a vše co je zvažováno, musí být orientováno pouze tímto směrem.“ To je zajímavé, protože je to v rozporu s deklarací solidarity s Řeckem, kterou Merkelová, Sarkozy a Van Rompuy vyhlásili 11. února.

Protože lze konstatovat, že Řecko splnilo svůj plán na snížení deficitu v roce 2010 (a Evropská rada a komise ho za to pochválila) je otázka, co tímto vzkazem Merkelová mínila. Asi to je vzkaz: Řecko, běž si k Mezinárodnímu měnovému fondu.

Michael Meister, mluvčí CDU v oblasti financí řekl včera agentuře Bloomberg, že „musíme přemýšlet, kdo má instrumenty na obnovení přístupu Řecka k finančním a kapitálovým trhům. Nikdo kromě MMF.“

Takže vše směřuje k tomu, že do hry brzy vstoupí washingtonská instituce. Tuto myšlenku podporuje Finsko, Holandsko, Itálie a Německo, a všechny země, kde se eurem neplatí. Proti je Francie a středomořský klub (Club Med). Vše má své pro a proti. Jaká jsou pro a proti vstupu MMF do hry?

Zde jsou argumenty pro:
1. MMF disponuje technickou expertízou a relativní politickou nezávislostí.

2. Evropská unie se může od MMF poučit, především zvažuje-li vznik svého Evropského měnového fondu.

3. MMF je zvyklý na kritiku a politický odpor. Pro Evropskou unii může fungovat jako ochranný štít. Řecké odbory a rozlícený lid se budou vztekat směrem k Washingtonu.

4. Země jako Maďarsko, Rumunsko či Lotyšsko jsou už pod kuratelou MMF a přitom jsou členy EU.

5. Lisabonská smlouva (klauzule o zákazu pomoci) bude respektována. Dalším státům EU nevzniknou žádná další okamžitá finanční rizika.

A tady jsou argumenty proti:
1. Mise MMF v zemích bez flexibilního kursu či s tzv. měnovou radou (currency board) nejsou příliš úspěšné. Každý ví, jak to dopadlo například v Argentině.

2. Restrukturalizace dluhu by měla být součástí řešení. Jenže k restrukturalizaci dluhu nemá MMF mandát. Může naopak poskytnout svou půjčku a tím zvýšit celkové zadlužení.

3. Skutečnost, že EU nepomůže, vyvolá v Řecku politický odpor k Evropské unii a Německu.

4. Už podle názvu je zřejmé, že MMF má sloužit zemím, které mají vlastní měnu.

5. To že MMF pomáhá v Pobaltí či Rumunsku je pro Evropskou unii a její prestiž ve světě už dost velká ostuda. Když bude washingtonská instituce pomáhat v Řecku, dá EU najevo, že euro není ambiciózní měna, ale pouze dočasný systém pevně fixovaných směnných kursů a k tomu nějaké to oběživo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].