Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Vondra, Kalousek a zvukaři za 766 milionů?

Chtěl jsem původně psát o něčem úplně jiném, ale od rána zůstávám v němém úžasu nad texty, které jsem si přečetl na serveru novinky.cz a na aktuálně.cz.

Ráno jsem koukal rozespale na kalendář, jestli není apríl, ale ten bude bohužel až za dva měsíce.

Autoři píšou, že za zvukařské služby během českého předsednictví EU bylo utraceno 766 milionů korun, původní rozpočet měl být 85 milionů korun. V té době byl ministrem pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Zakázka proběhla samozřejmě bez soutěže, protože s přípravou předsednictví se spěchalo (to je asi jediné, co je na celé věci na první pohled jakžtakž pochopitelné). Jenom rozpočet na jednu akci – víkendové zvučení setkání evropských ministrů spravedlnosti a vnitra – měl činit 90 milionů korun. Pouhá „víkendová zvukařská pohotovost“ na telefonu stála 600 000 korun!

Co k tomu zatím napsat?

  1. Ministr Vondra má dnes šanci vysvětlit, že je to celé nějaký omyl. Tohle ale vypadá na detailní výpis z kontrolního materiálu, který novináři získali z Kalouskova úřadu nebo od policie.
  2. Server aktuálně.cz má titulek „Kalousek posílá policii na Vondru“, jako „známému příteli pana Kalouska“ se mi v tomto případě zdá, že to nemusí mít s dobrými vztahy těchto dvou pánů nic společného.
    Když na něco takto do očí bijícího přijde ministerská kontrola, tak přece musí konat.
  3. Pokud to celé není nějaký omyl, vypadá to pro tuto koalici dost špatně. V rámci vrozené paranoie ODS nikdo nevyvrátí, že to Kalousek Vondrovi neudělal schválně. A válka mezi ODS a TOP 09 jenom zhoustne. A taková vláda chce dělat reformy?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].