Pozornost si zaslouží projev hlavního německého zástupce v Evropské centrální bance Jörga Asmussena, který se na centrálního bankéře dopustil velmi politického projevu. Podle něj musí eurozóna vytvořit unii fiskální a unii finančního trhu, která musí být podepřena vlastním rozpočtem a silnou demokratickou kontrolou. Asmussen žádá přerušení spojení mezi bankami a jejich suverény skrze záchranný val ESM, jehož financování má být doplněno daní z finančních transakcí. Asmussen též navrhuje vytvořit „podvýbor“ Evropského parlamentu, kde by se scházeli jen poslanci z eurozóny.
…
Prestižní časopis Foreign Affairs se věnuje euru v článku R. Daniela Kelemena. Podle něj nelze problémy eurozóny kvalifikovat jako krizi, tedy nestabilní situaci, která se může prudce zlepšit nebo zhoršit. Je to spíše nový normál, bolestivě vleklá situace, která bude trvat roky. Občané, investoři a politici by měli zapomenout na to, že existuje jakási magická kulka či střela, která rychle zlikviduje všechny evropské bolesti. Evropská měna podrží dohromady, ale cesta k oživení bude dlouhá.
…
A nakonec k tomu, co napsal Wolfgang Münchau pro Spiegel on-line. Autor tvrdí, že německá sociální demokracie přichází o obrovskou příležitost a není schopna přijít s jasně promyšlenou a formulovanou odpovědí na krizi eura. SPD se podle něj bojí příliš vzdálit od linie kancléřky Merkelové a přichází tak o největší příležitost od počátků německé demokracie, tedy dát razítko SPD na vytvoření ekonomického systému. SPD by podle něj měla volat po bankovní unii a jasněji žádat opravdové eurodluhopisy místo toho, aby se soustředila na špatně připravenou daň z finančních transakcí. Taktéž fiskální unie by prý Němce něco stála, ale v dlouhodobém horizontu by i pro ně byla prospěšná.
…
A nakonec odkaz na to, co se vlastně na středečním summitu EU oficiálně navrhlo a dohodlo.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].