Čtvrteční odvážné prohlášení předsedy Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že ECB udělá „cokoli“, aby zachránila eurozónu, stále – tedy i v novém týdnu – povzbuzuje akciové a finanční trhy.
V dnešním tištěném Respektu je k tomu moje analýza (http://respekt.cz/c1–56791230-evropske-cokoli), je však za ni třeba zaplatit pomocí SMS.
Podle zpravodajské analýzy agentury Bloomberg se Draghi projevil jako „game changer“, tedy ten, kdo rozhoduje o změně hry, resp. jejího modu či tempa. Ostatní jsou v závěsu. S dramatickým výrokem o záchraně eurozóny přispěchal i šéf Eurogroupu Jean-Claude Juncker.
K téže věci výborný článek od prestižního ekonoma Charlese Wyplosze na VoxEU. Wyplosz říká, že Draghi se jasně přihlásil k tomu, že ECB bude nakonec fungovat jako věřitel poslední instance, protože je zavázána k tomu postarat se o přežití eurozóny. Toto je jasný signál německé politice, že ECB je do toho boje o záchranu eura rozhodnuta jít. Pro kancléřku Merkelovou je to gigantická politická výzva, ale ona už ustoupila mnohokrát. Nakonec souhlasila s přivoláním Mezinárodního měnového fondu na pomoc, souhlasila nakonec s vytvořením obou záchranných valů EFSF i ESM a kývla i na řízený default Řecka.
…
Analýza agentury Reuters tvrdí, že hlavní střet o osud eura se odehraje v září. 12. září rozhodne německý ústavní soud o legalitě stálého záchranného valu ESM, na stůl přijde další odpuštění řeckých dluhů (tentokrát už nepůjde o půjčky soukromé) a německá Spolková banka se bude vzpírat rozhodnutím ECB.
…
K Draghimu se vyjádřil i Paul Krugman ve svém textu pro New York Times. Ten nejprve srovnává Španělsko s Floridou, která také utrpěla obrovské prasknutí stavební a realitní bubliny. Podle něj potřebuje eurozóna dvě věci. Náklady na financování dluhu na jihu se musejí dostat na rozumnou úroveň. A jižní státy musejí dostat šanci vyexportovat se ze svých problémů, podobně jako se to povedlo Německu mezi lety 1999–2007. K tomu všemu bude třeba poněkud vyšší inflace v Německu.
…
A na závěr dva důležité texty z Financial Times. První je už z konce minulého týdne. Důležitý text napsal Martin Wolf a řekl v něm od plic myšlenku, která zrovna v Česku na úrodnou půdu nepadá. „Nemůžete přece léčit dluhy přidáváním nových dluhů,“ opakuje každý jako samozřejmost. Skutečnost je však taková – tvrdí Wolf –, že v situaci, kdy dochází k radikálnímu odpákovávání soukromého sektoru, nelze staré dluhy řešit jinak než přidáním nových. Záleží však na tom, kdo si půjčuje, proč, na co a kdy to má vrátit.
…
Podle bývalého člena vedení ECB Otmara Issinga jsou úvahy o vzniku politické unie v Evropě k smíchu. Hlavní argument je ten, že dosáhnout politické unie bude trvat spoustu let a spojovat to s řešením krize eurozóny je nesmysl.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].