Mezinárodní měnový fond dosti výrazně poopravil vyhlídky světové ekonomiky oproti své květnové zprávě. V posledních sloupcích přiložené tabulky vidíme, o kolik se za poslední půlrok výhled zhoršil.
Podstatné je, že je to výrazně zhoršený výhled nevycházející ze skutečně negativních či katastrofických scénářů, které mohou nastat. A to je rozpad eurozóny na straně jedné (i odchod jednoho státu může mít celkem nepředvídatelné dopady na stabilitu celého evropského finančního sektoru) nebo pád Ameriky z fiskálního útesu na straně druhé (ideologické doktrinářství v USA způsobí nedohodu o rozpočtu, výpadek ekonomických služeb navázaných na vládu a umělý, politický státní bankrot).
Důležité je, že MMF polemizuje s tím, jak ve svých ekonomických výhledech používají vlády tzv. multiplikační faktor. Ten se většinou odhadoval na půl procenta. To znamená, že každé ušetřené euro sníží HDP o 50 centů. MMF nyní počítá s faktorem 0,9 až 1,7. Každé ušetřené euro tedy zhorší výkon hospodářství o mnohem víc než o euro. Důvodem jsou synchronizované škrty ve více zemích najednou a měnová politika s úroky, které již téměř narazily na dolní hranici.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].