Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Spása západní civilizace? Prostě to zařídíme

Hlásí se nový Babišův Institut pro politiku a společnost k odkazu Václava Havla?

Oni mají tu moc změnit fungování státu a našeho okolí, abychom se měli dobře.. • Autor: Milan Jaroš
Oni mají tu moc změnit fungování státu a našeho okolí, abychom se měli dobře.. • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš představil ve čtvrtek na pražském Žofíně nový Institut pro politiku a společnost, který má sloužit jako myšlenkové zázemí a diskusní platforma nejen pro hnutí ANO.

Hlavním přednášejícím, který pohovořil o historii a smyslu think-tanků, byl americký profesor Kenneth Maly z univerzity ve městě La Crosse ve Wisconsinu, který prý bude s institutem spolupracovat. Pozoruhodné bylo, že se profesor Maly ve svém projevu asi čtyřikrát přihlásil k odkazu Václava Havla.

Ono když si do Česka pozvete jakéhokoli vzdělanějšího Američana, tak to asi jinak ani dopadnout nemůže. A ty Američany možná ani nenapadne, že české elity – o politicích ani nemluvě – chovají Havla bohužel v mnohem menší úctě než elity americké.

Takže kdybych byl ve čtvrtek reportérem tiskové agentury, můj titulek by zněl „Babišův institut se hlásí k odkazu Václava Havla“. Pokud se institut bude zabývat i českou zahraniční politikou či lidskými právy, je přihlášení se k Havlovu odkazu hozená rukavice. Zatím se ale hnutí ANO otázkám zahraniční politiky zásadně vyhýbá.

Druhým řečníkem byl egyptolog Bárta, známý apokalyptik strašící brzkým zánikem západní civilizace. Zde je výběr pro začátek poněkud záhadný. Hnutí ANO se rozhodlo obrátit naruby český politický chlívek: že by teď přišla na řadu vyšší ambice – spása západní civilizace? Prostě to taky zařídíme?

Sloupkař agentury Bloomberg Marc Champion se vrátil z několikadenního pobytu v ruském klubu Valdaj, což je platforma, na které se scházejí ruští analytici se západními specialisty na Rusko. Zatímco v roce 2009 tekla prý vodka zdarma a hovořilo se o tom, jak si má Rusko udržet po válce v Gruzii dobré vztahy se Západem, letos o ničem takovém nikdo nemluvil.

Ruští experti zdůrazňovali bezpečnostní a ekonomické napojení na Čínu. Alexandr Dynkin, ředitel Institutu světového hospodářství a mezinárodních vztahů v Moskvě, ve své přednášce předestřel, že Rusko bude vycházet z obdoby Monroeovy doktríny pro 21. století (americký prezident v roce 1823 vyhlásil, že USA nebudou tolerovat evropským koloniálním mocnostem vměšování se do záležitostí Latinské Ameriky). Dynkin prý nakreslil čtyři sféry vlivu. První EU a USA, druhá Rusko a Eurasijská unie, třetí okruh kolem Číny a čtvrtá jihovýchodní Asie.

Podle Marca Championa má tato vize velké mezery. Kdo třeba bude dominovat Střední Asii – Rusko, nebo Čína? Bude Čína tolerovat ruské vyzbrojování Vietnamu, které Putin nedávno nabídl? Vydá se Ukrajina směrem k EU, nebo k Rusku?

Ruští přednášející také upozorňovali na úpadek Západu – podíl USA a EU na světovém HDP má poklesnout v roce 2017 na 17 a 14 procent. Jenže ruský podíl klesne v téže době ze 3,5 procenta na méně než tři procenta. Spíše to vypadá, že se Rusko časem stane vazalem Číny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].