Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Revoluce na Wall Street aneb Volcker u kormidla

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Titulky novin hlásí, že americký prezident Barack Obama ohlásil „útok na Wall Street“ a překvapivě též největší regulatorní reformu od 30.let minulého století. Ještě před týdnem byl Obama kritizován za to, že ve vztahu k velkým bankám navrhoval pouze politicky populární jednorázové zdanění bonusů a odměn.

Nyní už prezident přitvrdil. Navrhl, aby bankám, které spravují státem pojištěná deposita, bylo zákázáno obchodování na vlastní účet (jde o tzv. proprietary trading – kdo se chce anglicky dočíst co to je, tak může například tady - en.wikipedia.org), obchodování, investování a sponzorování hedge fondů a fondů rizikového kapitálu, ale též jde o to, že má být omezena velikost bank a ty mají být „násilně“ rozděleny.

Mnohými je Obama kritizován, že populisticky reaguje na překvapivou prohru o senátní křeslo ve státě Massachusetts, která může znamenat konec reformy zdravotnictví. Každopádně je ale zajímavé, že se ke slovu dostává Obamův poradce Paul Volcker, který tvrdý postup proti bankám prosazuje již delší dobu, ale až dosud stál na vedlejší koleji, protože vítězil měkčí postup ministra financí Toma Geithnera.

Volcker rozhodně není žádný levičák a coby úctyhodná postarší autorita se dostává již potřetí v životě na piedestal. Poprvé to bylo, když jako guvernér americké centrální banky (Fedu) na přelomu 70. a 80.let zatočil s inflací. Podruhé to bylo v polovině 90.let, kdy vedl tvrdé, ale úspěšné vyšetřování a tažení proti švýcarským bankám a jejich roli v krádeži peněz obětí holocaustu a nyní je jeho jméno opět skloňováno ve všech pádech.

Jaké jsou první reakce komentátorů a trhu na Volckerův návrh?

Zde je například výběr serveru creditwritedowns.com.

V zásadě se média shodují na tom, že podstatné jsou a budou - jak to v životě bývá – především detaily plánu. Ty zatím nejsou známé, ale právě detaily plánu rozhodnou o tom, jestli v americkém kongresu a senátu projdou. Co například přesně znamená sponzorování hedge fondů? Znamená to i půjčky těmto institucím? I definice obchodování na vlastní účet je složitější, než se na první pohled zdá. A budou mít banky zakázáno růst? A jak se bude jejich velikost vlastně měřit?

List Financial Times se domnívá, že Evropské banky (Credit Suisse, UBS, Deutsche Bank and Barclays) budou velkým vítězem Volckerových restrikcí, protože se v Evropě žádná podobně přísná regulace nechystá.

Plánu je vyčítáno - například na serveru nakedcapitalism.com - , že pokud nebude globálně koordinován a globálně implementován, nemůže nikdy fungovat. Obamův tým je též kritizován, že obchází návrhy nadnárodních institucí jako je Basilejská BIS nebo MMF.

Američané spoléhají (a vlastně je to podobné jako s válkou v Iráku), že pod tlakem jejich síly se zbytek světa přizpůsobí.

Ne všichni ale jen kritizují. Právě například poslouchám jednoho komentárora na CNBC, který chválí Obamův návrh jako rozdělení riskantního a méně riskantního investování.

Je to prý podobné jako v těžebním byznysu (akcie vyhledavačů a prospektorů jsou velice riskantní a volatilní), akcie těžebních společností, které už vlastní těžební licenci, jsou prý naopak velice stabilní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].