0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka27. 8. 20102 minuty

Poslanecké náhrady a střepiny

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Kauza domu Libora Ambrozka připomíná, že zde byl jakýsi slib politiků o omezení imunity a zdanění poslaneckých náhrad. Nějak se na to pozapomnělo, resp. se s celou věcí zjevně najednou moc nespěchá.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Když už ale vláda teď škrtá, propouští a šetří, bylo by bývalo dobré, aby s tímhle symbolicky začala. Možná by ale bylo dobré podívat se na celou věc znovu. Nejlepší a nejúčinnější by totiž bylo, kdyby si poslanci zrušili úplně všechny byzantské náhrady a výhody a jednoduše si zdvojnásobili platy. Co takhle příkladně skončit s náhradami na ošacení, dotovaným stravováním a vlaky zdarma? Cestovní náhrady budou možné pouze při služební (zahraniční) cestě podle tabulek, tak jak je běžné ve firmách a v úřednických řadách.

Kdyby se panu Ambrozkovi danily náhrady, pořídil by si celý dům stejně, jen možná trochu levněji. A to danění náhrad má přece své náklady a administrativu.

Všechny ty bolestivé škrty, snížení ochrany zaměstnanců a omezování daňových výjímek – to pak projde politicky mnohem snadněji. Začít u sebe - to je dobré heslo, ne? A jakpak to asi dopadne?

Ratingové agentury umí - jak známo - potěšit v tu nejpříhodnější chvíli. Právě když se rizikové prémie mnohých eurodluhopisů na evropském trhu začaly opět zvedat, snížila agentura Standard & Poors rating Irsku. Irské banky se možná budou muset obracet přímo na ECB.

Deník The Wall Strret Journal tvrdí, že i nižší než dvouprocentní roční růst americké ekonomiky (to pochopitelně není žádný „double dip“ či druhý výkyv recese) budou lidé cítít jako recesi. V "2% ekonomice“ se nevytvářejí ani pracovní místa, ani se nezvyšují mzdy.

Napadá mne otázka, jaký růst budou lidé cítit jako recesi v České republice.

Skvělá nálada mezi německými průmyslníky a manažery dále roste. Už dosáhla stejné úrovně jako v červnu 2007. Index Ifo dosáhl 106,7 bodu, báječná euforie dosahuje skvělých výšin.

Prezident institutu Ifo, Hans Werner Sinn, tvrdí, že dobrá nálada mezi průmyslníky je stabilní a potrvá. Německo prý může ustát i globální pokles.

Tedy - ani náhodou si nemyslím, že mám lepší intuici než němečtí manažeři, leč moc nechápu, z čeho ta euforie pramení. Amerika nic moc, zbytek Evropy nic moc, Čína možná zpomalí. Nicméně: pro nás v Česku je to skvělé.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].