Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pitr, Kajínek - showbyznys a justice

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Hledaný odsouzenec Tomáš Pitr byl dopaden ve Švýcarsku. Ministr vnitra Radek John pravil, že policisté strávili „jedenáct nocí v autě“, jen aby se „zločince“ podařilo bezpečně lokalizovat.

Byl bych osobně raději kdyby policisté, vyšetřovatelé a státní zástupci strávili jedenáct bezesných nocí nad přípravou přesvědčivých dokumentů na základě kterých bude moci švýcarská justice Pitra vydat.

Skeptik nejsem jenom já, ale i bývalý šéf rozvědky Karel Randák a vysloveně opatrný je i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Proč jsem skeptik já?

1. Osmnáct let staré spekulace s vratkou daně (pokud se vůbec staly) na švýcarskou justici asi moc nezapůsobí. Proč se to tak vleklo když celou dobu byl Pitr v Česku?

2. Bývalý premiér Jiří Paroubek označil Pitra za „nepřítele státu“, takže Pitrovi se bude lépe vytvářet image politického uprchlíka. Tohle normálně premiéři o nikom neříkají.

3. Četl jsem podrobně rozhodnutí jihoafrického soudce, proč nevydat Radovana Krejčíře. Argumentaci české policie a justice se soudce naprosto přesvědčivě, elegantně a doslova „oxfordsky“ vysmál. To, co Češi tehdy předložili byl čistý galimatyáš, zcela nekompatibilní s právním myšlením západního světa. Ukázalo se, že naše „orgány“ jsou v právní kultuře a inteligenci „úplně jinde“ a to se asi nezmění přes noc.

4. Přiznám se, že vím málo o novém rozsudku, který se týkal spekulací s akciemi Setuzy.
Nejsem ovšem skeptik, který si musí dokazovat pravdu. Rád se budu mýlit.

Pozoruhodné propojení světa show byznysu, celebrit a práva justice nabízí případ Jiřího Kájínka. Jakoby náhodou den před premiérou filmu zahájila inspekce ministerstva vnitra, která je podřízena přímo ministru vnitra Radku Johnovi, opětovné prošetřování případu Kajínek.

Pro deník Právo, který tím otevřel titulní stranu, je tohle taky docela zajímavý „product placement“.

Tohle je „líbivost“ Věcí veřejných v praxi. Lidé si myslí, že je Kajínek nevinný, tak je proto něco třeba udělat. A po tom filmu si to lidé budou myslet ještě víc, takže je třeba konat včas.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].