0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka4. 5. 20122 minuty

Pithart o Číně

Článek senátora Petra Pitharta o Číně vzbudil na serveru iHNed.cz nebývalou diskusi a ohlas.

Není se co divit. Je dobře a provokativně napsaný a v českém kontextu zatím není běžné, aby někdo jasně řekl, že vytyčit si jako cíl „konkurovat Číně“ je blbost. Liberálové budou (a jsou) možná zděšeni: Pithart vyzývá k protekcionismu, říká, že se má Evropa bránit! 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V Pithartově textu se mimochodem praví: Aby byly naše výrobky stejně dobré a stejně laciné jako ty čínské, museli bychom se dnes vzdát sociálního zřetele, nejen tedy ochabujícího sociálního státu. Takže péči o seniory bychom museli předat rodině a sousedům. Nezbylo by nám než se vykašlat na ochranu životního prostředí.

Pravdou je, že senátor vyzývá k jisté rehabilitaci slova protekcionismus. Když se ale na text podíváme pečlivěji, zjistíme, že autor hlavně vyzývá k pečlivější diskusi a analýze toho, v čem a jak máme Číně konkurovat. Tahle debata je mimochodem úplně běžná v Německu, také v USA sílí hlasy volající potom, že Číně je třeba se postavit a v ekonomickém souboji ji porazit: vlajka volného obchodu začíná poněkud plihnout.

Taktéž ve Skandinávii vlády již dlouho vytvářejí strategie tohoto typu, protože dobře vědí, že Čína už dávno není jen levný výrobce zboží, ale velmi chytře a koncepčně investuje do vzdělání a špičkových technologií.

Pithart rozhodně neříká, že máme zabránit dovozu čínských koloběžek nebo ponožek. A v tom, že ošklivé slovo konkurenceschopnost se používá zcela tupě a bez analýzy, má pravdu. Mimochodem: nebyl to náhodou Václav Klaus, kdo říkával, že nezná konkurenceschopnost státu, ale pouze jednotlivého podniku?

Zaujalo mne, že Sabina Slonková na serveru Aktuálně.cz „informovaně naznačuje“, že Roman Janoušek byl patrně informátorem či agentem tajných služeb.

Je-li to pravda, pak je skutečně pozoruhodné, že největší gauneři v této zemi jsou zároveň agenty či přímo zaměstnanci různých rozvědek. Zrovna kolegyně Slonková o tom leccos ví, protože jiný rozvědčík a zloděj v jedné osobě jménem Srba si právě na ni najal nájemného vraha.

Další důvod k tomu, aby tajné služby v této zemi překontrolovala občanská komise, jako po revoluci.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].