Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Mnoho povyku pro nic. Tak bychom mohli nazvat protesty německé vlády i tamějších odborů před několika týdny, kdy americká firma General Motors nakonec oznámila, že neprodá svou automobilku Opel kanadsko-ruskému konsorciu Magna a Sberbank. GM nakonec oznámil, že škrty v počtech zaměstnaných dělníků vlastně de facto kopírují to, co před tím navrhovala Magna. Celkově bude v Evropě propuštěno 9.000 lidí (z 55.000), z toho asi 60 procent v Německu.

Rozdíl je pouze v tom, že podle plánů GM bude propuštěno více úředníků. Jejich místa naopak Magna chtěla zachovat, protože chtěla z Opelu vybudovat samostatnou firmu.

V Opelu se jen propouští, ale za automobilkou Saab už se v Evropě píší nekrology. Koneckonců - počítá-li se, že dlouhodobý přebytek kapacity evropského automobilového průmyslu je asi dvacet procent, někdo ze hry vypadnout musí. A tohle je teprve začátek. Milovníci tohoto designově hezkého vozítka jistě zapláčou, co ale naplat, když za posledních dvacet let byla totiž tato „divize“ firmy General Motors zisková jen v jednom jediném roce.
Nyní to vypadá, že technologie Saabu prodají Američané do Číny.

Český přesah je zajímavý především v kontextu stíhaček Gripen, pro které dodávala firma Saab motory, resp. jejich důležité součásti. Nyní je už prakticky jisté, že nějaké příští stíhačky dodá už do Česka někdo jiný.

Britská centrální banka, tedy Bank of England po více než roce odtajnila, jaký byl skutečný objem půjček poskytnutý dvěma bankám, tedy HBOS a RBS, na začátku loňského října. Bank of England tehdy poskytla záchranný úvěr ve výši 61 miliard liber.

Jaké byly okolnosti či tzv. kontext? Bylo čtrnáct dní po pádu Lehman Brothers a den před tím oznámila irská vláda, že garantuje veškeré vklady celého irského bankovního systému. Velikost úvěru, tedy asi tři čtvrtiny českého HDP dokumentuje, jak blízko byl skutečně celý systém k tzv. roztání (meltdown). Teď již věřím historkám přátel z Londýna o tom, jak si v inkriminovaných dnech vybírali vklady v bankách nejen prestižní ekonomičtí novináři, ale sami bankovní úředníci. Vláda i centrální banka tehdy rozhodli, že úvěr musí zůstat utajen, protože, by jeho zveřejnění mohlo ještě zhoršit paniku a tedy celkovou stabilitu a udržitelnost systému. Když byl totiž rok předtím (2007) uveřejněn záchranný úvěr pro Northern Rock, vedlo to k tzv. runu na anglické banky.
Mimochodem: úvěr byl v lednu letošního roku splacen, protože britská vláda se rozhodla sanovat finanční systém a navyšovat kapitál v bankách jiným způsobem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte