0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka11. 10. 20103 minuty

O měnové válce a složitých volbách

Takže jednání Mezinárodního měnového fondu, které si kladlo za cíl pokus o jakousi shodu na „globální“ koordinaci kurzových politik, skončilo podle mediálních výstupů fiaskem.

Číňané odmítli kritiku, že jejich kurz je vůči dolaru podhodnocen, a naopak zaútočili na Spojené státy, které jsou prý vinny vším, protože ony jsou prý vinny politikou levných peněz. Podle Číňanů představují nízké úroky rezervních měn (především dolaru) a nadstandardní postupy (kvantitativní uvolnění) pro země jako Čína obrovské výzvy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Američané zatím bez úspěchu vyzvali MMF, aby „hrál větší roli ve sledování kurzových politik“ a lépe monitoroval vytváření devizových rezerv.

Dominique Strauss-Kahn, šéf MMF, oznámil, že řeči jsou na nic, že je čas implementovat konkrétní politiky. Nejmenovaný zdroj řekl deníku Financial Times, že se vlastně žádný dialog neodehrával, protože „většina účastníků jednání četla předem připravená prohlášení a řečníci nereagovali jeden na druhého“.

Jenže proč by se měl někdo divit, že se USA nedohodnou s Čínou, když dohodnout se nechce ani západní svět. Amerika pokračuje s kvantitativním uvolněním, Evropa koketuje se zpřísněním měnové politiky.

Většina analytiků hodnotí schůzku tak, že měnové války mají zelenou

Tony Barber se ve Financial Times vrací k historii akutní krize eura na jaře letošního roku a dokládá, že evropská měna stála na pokraji propasti.

Barberův materiál popisuje čtyři důležité schůzky od Washingtonu po Brusel a popisuje, jak Američané a Kanaďané doslova klečeli na Evropanech, aby začali něco dělat.

Organizace OECD vyzvala dluhopisové investory, aby vzali rozum do hrsti a začali se chovat racionálně a zodpovědně. Hans Blommestein, šéf oddělení veřejného dluhu v OECD, pravil, že „psychologie trhů je velmi negativní a není založena na faktech, ale na zvířecích instinktech, které odstartují daleko větší výprodeje, než je ospravedlněno daty“.

Takže šéf OECD vlastně oficiálně říká, že trhy jsou iracionální. To ale říká takový George Soros už dávno.

Server eurointelligence.com navíc říká, že opak je pravdou. Vzhledem k tomu, v jaké situaci se nachází a nacházelo Řecko nebo Irsko, jsou obavy investorů spíše racionální a pochopitelné.

Ekonomický expert Jan Mládek – a s ním ČSSD – se přihlásil k identickému řešení průšvihu se solární elektřinou, který zde už přes měsíc navrhuji já. To je chvalitebné a váhání celé vládní koalice je pro mne velkým zklamáním. Téma samo pro sebe je postoj Svazu průmyslu, o kterém v rozhovoru Mládek mluví. Co to je za Svaz průmyslu, když si nechá průmysl zlikvidovat a když jeho funkcionáři v tom jedou taky?

A nakonec. Systém velkého a malého křížkování v komunálních volbách je tak neskutečně složitý, že s jeho pochopením mají potíže i lidé jinak gramotní a inteligentní. Stačí jediná chyba a celý hlas vám propadne. Skoro to vypadá, že to někdo vymyslel schválně, aby těch hlasů propadlo co nejvíc.

Proto své pravidelné čtenáře upozorňuji na to, aby si to všechno dobře pročetli a prostudovali. Doporučuji svým čtenářům, aby si pozorně přečetli třeba tyto články:


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].