
Ministerstvo financí vydalo prohlášení o tom, že se nezabývá nápadem vzít si z ČEZ peníze formou mimořádné dividendy a použít je na stavbu dálnice. Po té, co jsem téma otevřel v komentáři pro tištěný Respekt před třemi týdny (a také v auditu), objevila se první vlna reakcí a článků.
Od začátku tohoto týdne přichází druhá vlna zájmu o téma. Deník The Wall Street Journal Europe napsal totiž totéž a citoval mluvčího ministerstva dopravy Gustáva Slamečky. Ten tvrdí, že vláda o superdividendě sice vůbec nejedná, leč o ní v zákulisí jednají a diskutují jednotliví ministři. Rázné prohlášení ministerstva financí má teď asi ukončit spekulace.


Pokud superdividendu vláda odmítá, dělá velkou chybu. Právě v době, kdy teprve přijde vlna sociálních důsledků současné krize, začne ještě vláda masivně propouštět lidi na dopravních stavbách.
Výplata dividendy není v rozporu s evropskými rozpočtovými pravidly. S pravidly EU je v rozporu pouze příjem z prodeje akcií ČEZ. Mimořádným privatizačním příjmem nelze snižovat schodek rozpočtu, dividenda je oproti tomu jako příjem úplně normální.
Je sice skvělý nápad začít projektovat dálnice šetrněji, s menším počtem nadjezdů, podjezdů a přípojek, s větší tolerancí převýšení apod., jenže překreslit projekty a dotáhnout vše až ke změnám stavebního povolení nezvládne tato úřednická vláda.
Takže ČEZ bude investovat v zahraničí, vyvíjet elektromobil, držet na účtech hotovost a na stavbách se bude propouštět. Stále více indicií naznačuje, že ČEZ vysají až pánové Topolánek nebo Paroubek (či oba), až začnou zase politicky vládnout.
…
Německá asociace komerčních bank BDB koriguje předpovědi OECD směrem dolů a tvrdí, že například německá ekonomika se z důsledků krize vzpamatuje až v roce 2015, tedy až za šest let. Do té doby nebude růst nijak závratný, spíše to vypadá, že se bude blížit stagnaci. De facto tedy německá asociace potvrzuje krizi typu písmena L. Po prudkém pádu stagnace. A u nás to bude stejné, pokud se český stát nerozhodne skrze škrty uprostřed recese vyvolat krizi typu písmena W. Tedy spíše dvojité W a po něm tu dlouhou pomlčku.
…
Podle serveru eurointelligence.com „decimuje“ neochota německých bank půjčovat (credit crunch) německý průmysl, především pak malé a střední podniky. Liší se nějak situace u nás (krom toho, že máme tradičně méně dat a získáváme je se zpožděním)? Problém české ekonomiky je, že banky nereagují na volnější měnovou politiku, resp. levnější peníze od centrální banky.
Stejně jako v Německu nejsou ochotny půjčovat a objem peněz na úvěry jim přísně předepisují jejich matky či zahraniční centrální banky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].