0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka17. 6. 20102 minuty

Může přijít centrální banka o panenství?

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Evropská centrální banka (ECB) jak známo nakupuje a bere do zástavy již pár týdnů dluhopisy zemí jako je Řecko, Portugalsko a Španělsko a to bez ohledu na jejich rating. Výměnou za tyto dluhopisy pouští ECB do ekonomiky eurozóny peníze, v hantýrce ekonomů se tomu říká, že ECB „tiskne peníze“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zajímavé na tom je, že se to děje navzdory tomu, že vedení ECB donedávna ujišťovalo, že nic takového dělat nebude. Proto se řada analytiků rozhodla jaksi sdíleně používat výraz, že „ECB přišla o panenství“. Míněno je asi to, že podlehla politickému tlaku.

Ekonom Adam Posen z britské centrální banky Bank of England se tomuto termínu velice vtipně vysmál. Zde je, co Posen řekl: „…..většina pokřiků o nezávislosti centrální banky ve vztahu k nákupu dluhopisů je neuvěřitelně mělká. Být tolik posedlý tím, jak kdo vypadá a nebo jakou má reputaci před namyšlenými konformisty spíše než tím, jaká je podstata něčího jednání a hodnot je na úrovni adolescentů. A platí pro studentky střední školy i měnové výbory centrálních bank. Představivost typická pro machismus účastníků finančních trhů a těch co o nich reportují vede k tomu, že se mluví o ztrátě panenství centrálních bank… Kultury, které se veřejně fixují na panenskou čistotu jsou přitom zpátečnické a pověrčivé kultury, které omezují možnosti autonomního chování a činění zodpovědných rozhodnutí. Přitom klíčová není čistota ani…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc