Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Mlha na řecké frontě

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na pondělní večerní tiskové konferenci tzv. Eurogroup (ministři financí eurozóny), které se autor Auditu zúčastnil, byla v zásadě důležitá pouze poslední věta prezidenta eurozóny Jeana-Clauda Junckera, jinak taktéž lucemburského premiéra. Juncker pravil, že pomoc Řecku „nebude mít formu záruk za úvěry“.

Z toho lze vyvodit, že ve hře je patrně pouze půjčka Řecku nebo nějaký státy organizovaný nákup dluhopisů. Z Junckerova výroku lze vystopovat, že důvody k odmítnutí garance na půjčky jsou ty, že by v rámci Lisabonské smlouvy mohly být považovány za nepovolenou pomoc. Zatímco půjčku Lisabonská smlouva vysloveně nezapovídá. Vše ale směřuje k tomu, že případnou půjčku poskytne nějaká neformální skupina národních států.

Jan Kees de Jager, nizozemský ministr financí tvrdí ve zprávě agentury Bloomberg, že půjčka nebude mít výhodné podmínky, tak aby Řecko bylo nuceno stále refinancovat přes trh (tedy prodejem dluhopisů).

V tom případě to podle autora Auditu vypadá, že pravděpodobnost toho, že se Řecko obrátí na Mezinárodní měnový fond, je stále vyšší.

Ve Spiegelu se prozměnu domnívají, že opět nic dohodnuto nebylo a ministři i vlády se snaží řešení pořád odsouvat a odkládat.

Včerejší server eurointelligence.com se zase domnívá, že cíl je všechno tak zamotat a zašmodrchat opět za účelem toho, aby se nemuselo řešit nebo nebylo poznat, že se Řecku pomáhá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].