Nejprve přátelská polemika či spíše dodatky k textíkům některých kolegů. Tomáš Sedláček ve svém výročním textu k pádu Lehman brothers a příčinám krize podle mého soudu příliš akcentuje selhání regulace a nárůst dluhu. Kdyby ale příčiny krize byly pouze v dluhové a měnové expanzi, měli bychom patrně co do činění, pouze s normálním výkyvem či recesí. Podle mého soudu bylo hlavní příčinou krize špatné a nedbalé oceňování rizika, přebujelé stínové bankovnictví a dluhové deriváty, spoléhání se na matematické modely a iluze o tom, že lze některá aktiva vyvést mimo rozvahy bank. Za vším je třeba vidět touhu zařídit jakýsi bezrizikový svět, ve kterém budou s rizikem nakládat zkušení profesionálové, matematici, modely a počítače.
K tomu ostatně v dnešním FT. Šéf banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein říká, že banky ztratily kontrolu nad exotickými produkty, které prodávaly před finanční krizí a tvrdí, že mnohé z instrumentů finanční inovace postrádaly sociální nebo ekonomickou užitečnost. Růst a komplexita nových instrumentů „předběhla“ jejich ekonomickou užitečnost.
…
Julie Hrstková ve svém textu, který se jmenuje Balíčkov, konstatuje, že Česká republika má již tradici v přijímání protikrizových a všelijakých balíčků. S tím je jistě možné vřele souhlasit, je třeba nutné dodat, že na balíčky a to především ty schvalované formou nepřehledných zákonných chuchvalců a přílepků jsou rekordmanem především Spojené státy. V souvislosti s krizí tam byly schváleny celkem tři balíčky. A přitom se v době TARP 1 (v čase, kdy světu hrozilo „roztání bankovního sektoru“) odehrávala v kongresu taková „zvěrstva“, že se v balíčku objevily náhle desítky prapodivných daňových úlev, jako například ta na výrobu šípů a luků pro děti. Tím pochopitelně nechci říci, že bychom si v tomto měli brát z Ameriky příklad. Naopak. Ale Balíčkov by se mohla jmenovat i lecjaká jiná země. Pro naší slavnou republiku navrhuji spíše Balíkov.
…
Tohle je také už pár dní stará zpráva, ale je to každopádně pozoruhodné mysterium. Tzv. Baltic Dry Index, tedy ukazatel vytíženosti nákladní lodní dopravy se od června zhroutil o 44 procent a to zrovna v době, kdy je ze všech koutů slyšet, že recese končí a brzy přijde oživení. V deníku FT se domnívají, že příčinou úkazu může být čínské předzásobení se železnou rudou, které už skončilo.
…
Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek se brzy stane doktorem, tedy „pí-ejč-dý“, a to na Národohospodářské fakultě VŠE, kde Řežábek také působí jako asistent. Oponentem jeho práce bude Robert Holman, Řežábkův kolega z bankovní rady. To je zajímavé a hezké. Doufejme, že to dobře dopadne a předem gratulujeme.
Pavel Řežábek pracoval za komunismu jako náměstek podniku Potraviny Příbram (o Řežábkovi se říká, že je to „Kalouskův muž“), v 90.letech byl auditorem (auditory má autor auditu rád) v později zkrachovalé Agrobance a pak už je to známé. Z postu ředitele České konsolidační agentury byl panem prezidentem nasměrován do vedení centrální banky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].