Světová finanční krize, nově krize na Kypru a pak také – či hlavně – prořeknutí se šéfa Eurogroupu, že takhle se to bude dělat příště se všemi, nastoluje celou řadu otázek o smyslu finančnictví, bank a bankovních vkladů. Najednou se ve světě diskutuje o věcech, které se nám zdály ještě „včera“ úplně jasné.
1. Leckdo například tvrdí, že kyperské banky i Kypr se měly nechat normálně zbankrotovat bez nějakých smluv, záchran a dohod: šlo by tedy o jakýsi bankrot bez přívlastků. Ostatně ekonom Joseph Schumpeter bankrot vždy oslavoval ve smyslu kreativní destrukce či jakéhosi nového početí. Jenže si to představme: Evropská centrální banka by musela kyperské banky zcela odříznout, pak by musela vzniknout samostatná kyperská měna, země by se těžko udržela uvnitř EU.
2. Řešení, které nakonec Kypr zvolil, tedy rozdělení bank na dobrou a špatnou část, je asi řešení správné, akorát k němu měl přistoupit tamější bankovní dohled už dávno. Mimochodem v České republice se udělalo něco podobného s Agrobankou. Pojištění vkladatelé zůstali v dobré bance, nepojištění však čekali na výsledek konkurzu patnáct let. V „normální zemi“ by konkurz jistě proběhl rychleji.
3. Pak je tu pojištění vkladů. Co je to vlastně za instrument? Je to nástroj politický? Je to nástroj sociální? Nebo je to nástroj k zajištění či posílení finanční stability a důvěry v bankovnictví? A zaslouží si to bankovnictví důvěru? Pokud banky nebudou existovat, jaký ekonomický agent je nahradí? Pošta? Nějaký fond? Hypermarket? Leckdo z ekonomů si začíná pohrávat s myšlenkou, že o úspory na jedné straně a úvěry na straně druhé se mají starat úplně různé instituce.
4. Jedna věc je domáhání se pohledávek a nepojištěných vkladů u konkurzního soudu s nejistým výsledkem, věc druhá je konfiskace části nepojištěných vkladů. Leckdo se táže, zda se tady – skrze 100 000 eur – bude rýsovat nová politická hranice mezi obyčejnými lidmi a buržoazií, se kterou se zatočí. Mluví se o tom, že ty nepojištěné vklady jsou stejně peníze ruské a špinavé. Pokud byly vklady výsledkem kriminálních a podezřelých transakcí, proč to nikomu dosud nevadilo a proč se to nešetřilo případ od případu?
5. Byly zavedeny kapitálové kontroly, ale otázka je, zda jsou vůbec legální v rámci evropského práva. Je kyperské euro ještě euro? Pokud budou trvat déle, je otázka, proč by si měl někdo nechávat peníze ve španělské bance (například), když tu bude hrozba omezení jejich vývozu?
6. A jak rychle přejdou kapitálové restrikce v restrikce obchodní? Co se Kypru týče, stačí vzít jachtu, přejet s ní do Libanonu a prodat ji za opravdové peníze.
Zítra a v pondělí audit nevyjde. Na další se můžete těšit 2. 4. 2013.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].