Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Konec boomu a další špatné zprávy

První špatnou zprávou je, že komisař pro měnové věci Oli Rehn představil zatím to jediné, co se v EU a eurozóně dohodlo ve věci zlepšení ekonomického vládnutí. Je to reforma Paktu stability a růstu, která zpřísňuje sankce pro rozpočtové hříšníky. Pokuty budou ve výši 0,2 procenta HDP pro ty, co porušují stropy schodku, dluhu apod., ale nově tu bude pokuta ve výši 0,1 procenta HDP pro ty, kteří nebudou respektovat různá doporučení komise ve věci zvýšení konkurenceschopnosti a produktivity.

Takže Pakt stability a růstu, který vlastně nikdy nefungoval a nedodržovaly ho ani velké státy, když se jim to nehodilo, bude ještě zpřísněn.

Přitom představa, že nějaký stát v problémech bude někdy schopen zaplatit masivní pokutu, je zcela iluzorní. Když pomineme to, co to udělá politicky, lze si představit, že na takový stát hned zaútočí finanční trhy a bude tu hned další krize a s ní další pofiderní reforma Paktu stability a další zpřísnění pokut, které nikdo nikdy nezaplatí.

Ve světle řecké krize měla eurozóna jedinečnou možnost začít budovat instituce normální měnové zóny: ministerstvo financí, společné daně a dluhopisy. Tato možnost bohužel zůstala nevyužita. Evropa se příliš spoléhá na fond finanční stability, který dostal od všech agentur skvělý rating. Tím není dobré se uspokojovat. Snad si ještě pamatujeme, kdo dostával od těch báječných ratingových agentur skvělý rating ještě v srpnu 2008.

Další špatnou zprávou je, že očekávání nákupčích manažerů (purchasing managers index) v eurozóně se prudce zhoršuje, a to jak v průmyslu, tak ve službách. V průmyslu jsou očekávání na nejnižší úrovni za posledních osm měsíců.

Nálada se otáčí především v Německu, jedním z nejdůležitějších důvodů může být pravděpodobné prudké posilování eura v posledních týdnech.

Dobrou zprávou je snad to, že zhoršující se nálada mezi manažery hned euro zase poněkud oslabila. Každopádně by se Česká republika jak rozpočtově, tak měnově měla připravit na to, že hospodářství poroste v příštím roce ještě o něco pomaleji.

Prudce začalo klesat i irské hospodářství, což může znamenat obnovení otřesů v eurozóně. Irsko je v trojité pasti. Banky jsou zatíženy špatnými úvěry a stát je musí sanovat. Daňové inkaso se prudce snižuje a financování státního i soukromého dluhu se prudce prodražuje.

A koneckonců stále častěji se spekuluje i o konci bubliny v Číně. FT Deutschland informuje, že šéf firmy DWS, největšího správce aktiv v Německu, že Čína se brzy utopí ve svých bublinách, především na trhu nemovitostí. Zde se prý rýsuje vůbec největší riziko pro světový růst.

A Martin Wolf z Financial Times tvrdí, že problémem Číny není úvěrová bublina nebo bublina aktiv, ale samotný desetiprocentní růst, kterému dříve nebo později dojde pára. A Číňané se příliš soustředí na investice, což povede k přeinvestování a mizerné alokaci kapitálu.

A Euobserver cituje z Le Monde, kde přišli s doslovným přepisem debaty na Evropské radě, kde se pohádal Barroso se Sarkozym. Osobně oceňuji zvláště intelektuální výkon Topolánkova kamaráda Berlusconiho.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].