Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Kde se vzaly v kampani dekrety

Již několik dní před tím, než ta kampaň v plné síle vypukla, jsem z různých zdrojů slyšel (k práci komentátora patří vědět, co se kde říká a povídá), že téma Benešových dekretů a odsunu sudetských Němců se má stát hlavním trumfem Zemanovy kampaně, díky níž se podaří „mít Schwarzenberga na lopatě“.

Server Novinky.cz má sice titulek, že „prezidentská kampaň se zvrhla v hádku o dekrety“, jenže tak to není. Slovo „zvrhla“ vyvolává dojem, že jde snad o jakousi náhodu, že se to snad jen tak nějak semlelo.

Téma se poprvé objevilo ve čtvrteční debatě veřejnoprávní televize. Otázku nastolil sám moderátor Václav Moravec, v záznamu je to zhruba 75. minuta. Moravec zde tvrdí, že má spoustu těchto dotazů od diváků, není ale v tomto případě – na rozdíl od jiných okamžiků – konkrétní. O minutu později se Miloš Zeman ujímá moderátorské role („když pan Moravec dovolí“) a začne klást Schwarzenbergovi dotazy, aniž by ho moderátor přerušil s tím, že si bere moderátorskou roli zpět.

Samozřejmě že kdyby to nebyl Moravec (třeba ho jen zemanovský tábor zasypal dotazy a on se chudák pod „tlakem lidu“ zeptat musel) – kdysi nejoblíbenější novinář Miloše Zemana –, zařídilo by se to nějak druhý den na Primě nebo někde jinde, o tom bylo rozhodnuto v „mocenském bloku Klaus–Zeman“ dávno předem. A i kdyby Schwarzenberg promluvil obratněji, něco by se určitě využít dalo.

Téma každopádně bylo nastoleno, uvidíme, jestli voliče zaujme, že Klaus a Zeman pravili před časem při různých příležitostech vlastně totéž, co Schwarzenberg, jak správně dokládá Schwarzenbergovo prohlášení. Připomene to Zemanovi Moravec při příští debatě?

Každopádně kanál se všemi nechutnostmi, sprostotami a urážkami Schwarzenbergovy manželky i rodičů se vylil, a když někdo říká, že se kampaň „zvrhla“, snaží se být pouze rádoby objektivní. Zvrhla ji jen a výhradně jedna strana a druhá strana se pouze brání a nepoužívá žádné xenofobní argumenty.

To, že Zeman a Klaus představují jeden mocenský blok, není urážka, ale fakt, a to minimálně od roku 1998 a znovu se to potvrdilo před poslední parlamentní prezidentskou volbou, kdy se slavně sešel Jiří Weigl s Miroslavem Šloufem, aby dojednali detaily Klausova zvolení (za sebe děkuji těm, kdo to nahráli a vynesli, a veřejně tak schvaluji tento trestný čin).

V této souvislosti mi připadá pozoruhodné, že kromě Jiřího Dientsbiera mlčí k nechutné kmenové válce, kterou v této zemi rozpoutala rodina Klausů, celá ČSSD. Pokud si někdo říká „moderní levice“, měl by se vždy stavět čelem nechutné fašizoidní špíně, protože to je téma, které stojí NAD pravo-levým uvažováním v ekonomické a sociální oblasti. Alespoň se tedy potvrdilo, s kým máme tu čest.

Potupná prohra Václava Klause v parlamentních volbách roku 2002 naznačila, že toto téma volby nevyhrává. Dnes je o jedenáct let později a k volbám chodí celá jedna mladá generace, které je toto téma úplně cizí. Toxické bahno se rozlilo českou kotlinou, ale automatické vítězství Zemana to neznamená.

Další zaznamenáníhodné téma se týká volební výzvy ředitele šumavského národního parku. Odkdy smí úředník a představitel státní správy říkat lidem, jak mají volit? Tohle lze tolerovat? Starostové šumavských obcí (třeba Nové Pece) sice vyzývají občany k volbě Zemana, ale starosta je přece jenom – na rozdíl od ředitele parku – také politik.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].