Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Macháček: Shutdown Hradu by neuškodil

Shutdown prezidentské vlády i Pražského hradu by nebyl vysloveně na škodu

Jan Macháček • Autor: HN
Jan Macháček • Autor: HN

Chtěl jsem zrovna po telefonu uchlácholit kamaráda z New Yorku (kde zrovna pobývám), který si zoufal nad tamější politickou scénou, zavřenou vládou a hrozbou spadnutí dluhového stropu, a pravil jsem, že u nás pro změnu nemáme parlament, resp. sněmovnu, a že člověk se cítí jako v prezidentské diktatuře a doufá, že ty „běloruské reminiscence“ brzy skončí.

„A co se stalo? Rozpustili se?“ „Yes, už se to zdá tak dávno,“ říkám, – „To je přesně, co bychom tady potřebovali,“ říká kamarád David (dej-vid). Každopádně se jeví Česká republika a Spojené státy v tuto chvíli poněkud komplementárně. Tzv. shutdown prezidentské vlády i Pražského hradu by nebyl vysloveně na škodu, naopak bychom byli zrovna a konečně vděčni za parlament emancipovaný od hlavy státu.

V New Yorku se chystají volby starosty a za Republikánskou stranu je kandidátem bývalý šéf newyorského dopravního podniku (Metropolitan Transportation Authority, čili MTA) Joe Lhota, česky tedy Pepík Lhota. Jak už se psalo v Hospodářských novinách, byl Lhotův dědeček z jižních Čech a matka je napůl Židovka a napůl Italka, celkově podle samotného Lhoty pro New York vlastně typický mix. Škoda že Lhotovy šance stát se starostou New Yorku jsou asi spíše chabé, protože oponent z řad demokratů v průzkumech vede.

Pořád má však Joe Pepek Lhota šanci stát se slavným jako kdysi starosta Chicaga Antonín Tony Čermák (narozený na Kladně v roce 1873, tedy pouhých pár let před jiným Antonínem – Tonym Zápotockým). Mohlo se po něm jmenovat třeba nějaké letiště nebo alespoň most. Zase má Mr. Lhota výhodu, že pokud nevyhraje, tak ho třeba mafie nezastřelí jako chicagského skorokolegu.

Lhota se vyznamenal tím, že zázračně rychle (do měsíce) zprovoznil zatopené metro po hurikánu. Bývalý šéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák, kterému zázračně zbohatla matka, se kandidovat na primátora Prahy zatím nechystá. Možné je ale všechno.

Z ekonomického pohledu je důležitější, že madam Janet Yellen se stane guvernérkou americké centrální banky, resp. Fedu. Ano, je všeobecně známo, že Jelen a Jelínek jsou typická česká židovská jména – podobně jako třeba Poláček. Záznamy o Jelenech a Jelíncích mezi českými Židy existují od 11. století. Janet Yellen je jedna z mála guvernérek centrální banky na světě, první žena v Americe, ale i tady nám vzniká hezký jazykový hlavolam.

41 profil • Autor: Respekt
41 profil • Autor: Respekt

Paní je totiž nejmocnější ekonomka světa, ale to tak nějak „nic moc“ nezní. Ona je však zároveň nejmocnějším „ekonomem“ světa vůbec, pokud by tedy feministky souhlasily s obecným nadřazením či "negenderovým“ povýšením slova ekonom…

Naopak kolega madam Yellen, mediálně velmi čilý šéf minneapoliského Fedu (řekněme druhý muž po Yellen), se sice jmenuje Naryana Kocherlakota, leč český ani americký Žid to není, jméno nemá nic společného ani s lakotou, ani s Dakotou, ani se slovem košer či kosher. Pan Kocherlakota je samozřejmě Američan, i když narozený v Kanadě, ale po otci Ind, přesně „telegu brahmin“. Autorovi Auditu – známému filosemitovi – ale nejprve z toho jména docela
zatrnulo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].