0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka18. 11. 20102 minuty

Fed, ECB, inflace, Irsko apod.

Astronaut

Agentura Reuters uveřejnila důležitou zprávu o výrobních cenách ve Spojených státech. Vyplývá z ní, že americké produkční ceny zaznamenaly největší pokles za čtyři roky. Růst průmyslové výroby se v říjnu navíc zastavil. Toho by si měli všimnout všichni ti, kdo kritizují politiku měnového uvolňování, kterou praktikuje americká centrální banka. Co má asi Fed dělat jiného, když jeho obavy z deflace (ceny a zisky klesají, ale dluhy zůstávají) jsou zjevně opodstatněné. Jestli je Fed spoluodpovědný za krizi, je úplně jiné téma. Samozřejmě že je.

Věc jiná je, kolik lidí politiku Fedu pochopí. Na internetu jsou populární videa tohoto typu. Je to sice vtipné, potíž je v tom, že je to vedle jak ta jedle. Obzvláště ta představa o nevinném poklesu cen. Už to zhlédlo málem milion lidí, určitě se to líbí hlavně v řadách Tea Party, kde se nejvíce šíří konspirativní teorie o americkém establishmentu.

Poměrně jasná slova k tématu Irska i měnového uvolnění pronesl bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Simon Johnson ve svém textu pro Project Syndicate. Johnson tvrdí, že Evropské centrální bance nezbude nic jiného než přistoupit ke stejně masivnímu měnovému uvolnění, jaké právě provádí americká centrální banka. Do Evropy se vrátí inflace a do Německa boom. Teprve poté bude možná pořádkumilovná restrukturalizace dluhu.

Nouriel Roubini napsal ve Financial Times, že na řízený bankrot Řecka nebo Irska není třeba nic nově vymýšlet, tak jak to navrhuje Německo. Stačí prý použít mechanismus restrukturalizace dluhu vyzkoušený v případě Pákistánu, Ukrajiny či Dominikánské republiky. To je takové povzbudivé.

Agentura Reuters upozorňuje, že Rakousko se hodlá vydat cestou Slovenska a chce prý pozastavit účast na pomoc Řecku – s poukazem na to, že Řecko nesplní sliby o rozpočtovém schodku. Jenže to, že jsou řecká čísla horší, nesouvisí s řeckým nedostatkem disciplíny či vůle řešit rozpočtovou situaci, ale se špatným odhadem řeckého růstu (resp. dopadů úspor na růst), na kterém se na začátku podílely MMF, ECB i Evropská komise.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].