FBI vstupuje do hry
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Podle televize CNN začala FBI vyšetřovat bankéře a manažery z Lehman brothers, AIG a Fannie Mae a Freddie Mac. Jde prý o součást širšího vyšetřování, které se zaměřuje na defraudace při poskytování hypoték a úvěrů.
Podle televize CNN začala FBI vyšetřovat bankéře a manažery z Lehman brothers, AIG a Fannie Mae a Freddie Mac. Jde prý o součást širšího vyšetřování, které se zaměřuje na defraudace při poskytování hypoték a úvěrů.
Přestože mají v Americe právní stát, člověk se neubrání dojmu, že zpráva o tomto vyšetřování jaksi souvisí s tím, že americká vláda potřebuje schválit v kongresu „záchranný plán“. Pokud by Demokratům a naštvanému obecnému lidu nebylo předhozeno nějaké „maso“, není tu opravdu žádná naděje, že by jakýkoli záchranný plán prošel.
Přitom je pochopitelně jasné, že příčiny současné krize nejsou kriminálního charakteru. Jde o selhání systému, který umožnil bezhlavé investování, nadměrné zadlužování a příliš velké riziko. A v druhé řadě jde o selhání regulatoriky. Přitom legislativu, která podnikání na finančním trhu ošetřuje a reguluje, mají na starosti vláda, kongresmani a senátoři. Těžko ale čekat, že kongresmani, vláda a president se sami nechají zavřít do vězení.
Zároveň platí, že pokud se systém dostane do situace, kdy se ve velkém obchoduje s produkty, kterým rozumí jen pár matematiků, kteří snadno „oblbnou“ manažery banky, pak je zjevné, že o něco méně tomu rozumí auditoři a experti ratingových agentur. O stupeň méně se v sofistikovaných produktech vyznají státní a federální regulátoři a vůbec nejméně – a to všude na světě - policisté.
USA se nacházejí v určité pasti. Každým dnem poroste lidová a politická poptávka po potrestání zodpovědných, zároveň ale všichni chtějí, aby banky zase začaly lidem, podnikům a sobě navzájem zase půjčovat (a to co nejdříve) peníze. Jakmile ale začne v bankách působit policie, půjčovat se bude s ještě menší ochotou než v tuto chvíli (i když to už asi nejde).
Obavy z „kriminalizace podnikání“ často vyjadřoval premiér i prezident Václav Klaus. I v Česku 90.let platilo, že za průšvihy na finančním trhu nemohli jen „tuneláři“, ale i vlády a parlament. Vláda odmítala regulovat kapitálový trh a většina z desítek popsaných způsobů tunelování byla perfektně legální.
Končí platy ze stratosféry
Období astronomických platů amerických šéfů končí. Krom toho, že se v USA znárodňuje, všichni analytici se shodují, že bez zákonného omezení platů manažerů žádný záchranný plán politicky neprojde. Možnosti jsou pouze dvě: buď bude omezen plat manažerů každé instituce, které stát pomůže (odkoupí od ní špatné úvěry nebo do ní kapitálově vstoupí), ale ve hře je i to, že bude stanoven limit na odměny šéfů všech veřejně obchodovatelných firem. Atmosféra v USA začíná poněkud houstnout a na řeči o tom, že šéfové potřebují mít neomezené platy, aby podnikání zůstalo dynamické a inovativní, dnes uslyší málokdo. Není náhodou, že po omezení manažerských platů volají v Kongresu a Senátu nejsilněji pravicoví republikáni a mezi nimi je nejhlasitější Mitch McConnell, šéf menšiny v Senátu.
Ono se vlastně není čemu divit. Například nový šéf „znárodněné“ Freddie Mac (nazvěme tento podnik hypotéční garanční agenturou) má přislíben výdělek „pouhých“ 900.000 dolarů ročně. To je garantovaný příjem, další bonusy budou vázány na hospodaření agentury.
Stát pomůže, ale bude vlastnit
V tuto chvíli je už zřejmé, že záchranný plán nemůže projít v podobě, kterou navrhl ministr financí Hank Paulson a je zřejmé, že kongresmani a senátoři z obou politických stran budou žádat, aby stát získal vlastnické podíly ve všech institucích, kterým se bude pomáhat. Vcelku jednoduše zkritizoval chyby záchranného plánu ekonom Jeff Frankel. Pokud by vláda koupila špatné úvěry za tržní cenu, ničemu tím nepomůže, protože za tržní cenu jsou prodejné už dnes. Pokud je koupí za vyšší než tržní cenu, jedná se o nepovolenou státní pomoc. Takže získání vlastnických podílů je opravdu jediné řešení.
Úterní audit: Pochyby o záchranném plánu - panika pokračuje
Pondělní audit: Investiční banky skončily
Páteční audit: Střepy z finanční krize
Čtvrteční audit: Otřesy, recese, krize a deprese
Středeční audit: Bankovní krajina k nepoznání
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].