Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Evropan Sikorski a cyklisti v. strukturalisti

Der Spiegel se na základě historických dokumentů dívá zpět na zrození eura, konkrétně na vstup Itálie. Přes varující prognózy expertů o udržitelnosti italského dluhu Kohl vstup doporučil. Mimo jiné proto, že německý dluh se v druhé polovině 90. let začal zhoršovat a Němci s ohledem na situaci doma přestali být přísní na ostatní.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski navázal ve svém sloupku pro Financial Times na svůj slavný loňský berlínský projev a vyzval Evropu k vytvoření politické unie a mimo jiné ke sloučení pozic evropského prezidenta a předsedy komise.

Na počátku Sikorski říká, že pokud měl Marx pravdu a politické vztahy jsou předurčeny ekonomickou základnou, Evropská unie by byla politická supervelmoc. My Evropané máme největší a nejbohatší trh na světě, s půl miliardou bohatých zákazníků a se vzdělanou pracovní silou. Máme největší podíl na mezinárodním obchodu a sečteno jsme největším dárcem na světě.

Podle Davida Brookse z New York Times mnoho lidí nalevo věří, že hospodářství nevyužívá všechny své kapacity. Aby se mohlo opět začít pohybovat na plný plyn, má si vláda více půjčovat a více utrácet. Tito lidé nahlížejí na vítězství Hollanda ve Francii jako na znamení toho, že kyvadlo se konečně začíná vychylovat od úspor směrem k růstu.

Opačný tábor, ke kterému se hlásí Brooks, tvrdí, že jádro problémů jsou problémy strukturální. Recese pouze obnažila hluboké strukturální vady ekonomiky, na něž působí technologické změny hyperefektivních globalizovaných firem, které potřebují méně zaměstnanců a dělníků.

Autor Auditu by dodal, že ani Brooks se nedokáže zbavit ideologického nánosu či spíše základu. Někdo ve vyspělém světě má problémy strukturální a cyklické. Všichni mají potíže trochu strukturální a trochu cyklické, a to v různém poměru a míře. Nejde všechno roubovat na všechny, resp. strukturální optiku na celý západní svět bez rozdílu.

V celé sérii textů reaguje na strukturalisty ve svém blogu Paul Krugman. Podle struktury mezd nic nenapovídá tomu, že by USA byly ve strukturální recesi. Už Keynes kritizoval ležérní odstup ekonomů od krátkodobých oprav ekonomiky známým bonmotem, že v dlouhodobé perspektivě jsme všichni mrtví.

Německý zástupce v Evropské centrální bance Jörg Asmussen uvedl, že trojka nebude znovu projednávat fiskální pakt, a jestli chce Řecko odejít z eurozóny, tak klidně může. V tomtéž rozhovoru upozornil Francii, že musí dodržovat fiskální pakt. To, že bude pakt doplněn důrazem na růst, nesmí znamenat jeho změkčení.

O riziku toho, že Řecko bude vytlačeno z eurozóny, si přečtete třeba ve Washington Post. V New York Times doporučuji skvělou povolební analýzu francouzsko-německých vztahů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].