0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka8. 7. 20113 minuty

Eurostřepy a USA

Evropská centrální banka okamžitě zareagovala na snížení ratingu Portugalska ze strany agentury Moody’s a promptně oznámila, že do zástavy bude přijímat jakékoli portugalské dluhopisy bez ohledu na to, jaký jim nějaká agentura přidělila rating.

ECB tím dává najevo, že pokud byl nějaký záchranný plán schválen a pokud ho nějaká periferní krizí postižená země plní, bude této zemi a jejímu bankovnímu systému poskytovat dostatek likvidity. Tím ECB de facto vyřazuje ze hry ratingové agentury, protože jejich verdikty přestávají být relevantní.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Proč to ale ECB udělala jen u Portugalska? Protože chce přinutit evropské vlády a Mezinárodní měnový fond, aby záchranný plán pro Řecko stál i nadále na půjčkách, úsporných opatřeních a solidaritě, nikoli na odepsání (restrukturalizaci) části dluhu. Hlavně jde o to, aby záchranný plán získal finální a přesvědčivý tvar – to se v případě Portugalska stalo, v případě Řecka nikoli.

ECB se v případě restrukturalizace (částečného defaultu) obává efektu nákazy srovnatelné s pádem Lehman Brothers.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble znovu položil na stůl plán povinné či vynucené restrukturalizace a konverze řeckých dluhopisů do plně garantovaných dluhopisů.

Mezitím jednali soukromí věřitelé Řecka pod hlavičkou International Finance Corporation a nedohodli se vůbec na ničem.

Soukromí investoři si stěžují na vládní vyjednavače, že nejsou dostatečně vzdělaní a kompetentní na to, aby chápali technickou stránku částečné restrukturalizace a konverze dluhopisů.

Je sice možné, že soukromí investoři tomu rozumějí lépe, ale jejich smůla je, že se nejsou schopni na ničem dohodnout.

Wolfgang Münchau z Financial Times analyzoval evropské dohody a smlouvy a pozastavil se nad tím, že většina lidí neustále cituje článek 125 o zákazu institucionální pomoci těm, kteří se vlastní vinou dostanou do problémů. Münchau cituje jiný článek, který mluví o tom, že členské státy zřídí a vybudují měnovou unii. Z toho prý zjevně vyplývá, že státy také udělají vše proto, aby se unie udržela a nerozpadla se. Tento článek je prý logicky nadřazen zákazu pomoci.

Když je nejhůř, objeví se občas i nějaká dobrá zpráva. Americké soukromé společnosti vytvořily v červnu 157 000 nových pracovních příležitostí, tedy dvakrát více, než se očekávalo. Logicky také poklesl počet žadatelů o podporu. Že by konečně přicházel dlouho očekávaný pozitivní obrat pro americkou ekonomiku?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].