0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka24. 3. 20103 minuty

Eurogalimatyáš

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Deník FAZ hlásí, že jakási dohoda o Řecku se před summitem EU rýsuje. Německo laskavě dovolí, že řecká vláda bude moci požádat Mezinárodní měnový fond o pomoc. A taktéž německá vláda laskavě svolí, že ostatní evropské státy budou moci k případné pomoci washingtonské instituce něco přihodit. Německo samo nepřihodí nic, tedy ani eurocent minimálně do 9. května, kdy se konají volby v Porýní-Westfálsku, v rámci kterých může německá vládní koalice přijít o většinu v horní komoře, tedy Bundesratu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Osobně nepředpokládám, že se německá pozice nějak zásadně změní po 9. květnu. Pořád jsou vlastně nějaké volby a když nejsou volby, politici si vystačí s obavami z výsledků průzkumů.

Zajímavé je, že se všude uvažuje o pomoci Mezinárodního měnového fondu, ale málokdo se zabývá tím, jestli je taková pomoc vůbec možná. Výjimkou je německá Bundesbanka, která ve své měsíční zprávě upozorňuje, že podpora Řecka se nachází mimo legální „měnový mandát“ MMF. Měnový mandát MMF prý sestává z měnových rezerv a to omezuje úvěrové instrumenty.

Peníze z MMF jsou použitelné pro dočasné nerovnováhy běžného účtu platební bilance či případné navýšení rezerv, nikoli pro strukturální záležitosti jako je rozpočtový schodek.

Deník FAZ akcentuje změnu německé úlohy a německého uvažování v posledních letech.

Německo už se sebedůležitě nepovažuje za finanční páteř Evropy, ale stále více za „normální zemi“, která brání německé zájmy. Němci chtějí euro jako stabilní měnu a když to někdo kazí, má být jednoduše vyhozen. Moderní a mladé Německo už nepovažuje euro za mírový projekt a už není ochotno se jeho jménem obětovávat.

Deník The Wall Street Journal cituje řeckého místopředsedu vlády Theodora Pangalose, který tvrdí, že „euro je nesmyslné, pokud Atény zůstanou nechráněny před útoky spekulantů na svůj vládní dluh.“

Německá vláda prý podporuje německé banky, aby zaútočily na jiného člena eurozóny. „Někdo v Německu na tom vydělává hodně peněz,“ říká Pangalos

Zatímco eurozóna usilovně pracuje na svém rozpadu, zaujala mne zpráva, že Kazachstán, Rusko a Bělorusko chystají novou společnou měnu.

Možná to docela ilustruje, jak se Evropa bez leadershipu a vize pomalu ale jistě vzdává účasti na rozumných světových trendech. A má to i geopolitickou dimenzi. Zatímco se Evropa stará jen sama o sebe, Kazachstán stále silněji vklouzává do ruské sféry vlivu. A Evropa si toho možná ani nevšimla.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].