Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dánsko a naše prohlášení

Prioritou a převládajícím tématem dánského předsednictví Evropské unii je podle samotných Dánů záchrana eurozóny a snaha o vyléčení rozporů mezi Británií a dalšími státy o tom, jak postupovat v léčení dluhové krize. Podobně jako Polsko, které Unii předsedalo do konce prosince a zakončilo svoji práci dramatickou výzvou Německu z úst ministra zahraničí Radoslava Sikorského, přitom sami Dánové v eurozóně nejsou (i když dánská koruna je pevně fixována k euru).

Přesto Dánové nemají s připravovanou změnou evropské smlouvy žádnou potíž a prohlásili, že referendum nepotřebují. A k čemu by ho také měli, když jejich stát už dlouhá léta vytváří v dobách hojnosti přebytky, přestože nepřekypuje ropou a plynem jako Norsko.

Představme si, jak by to asi dopadlo, kdyby předsednictví Evropské unii nyní přebírala Česká republika. Zde je pomyslné tiskové prohlášení českého předsednictví z ledna roku 2012:

1. My jsme vám to, tedy ODS a Václav Klaus, říkali, že to euro nemáte zavádět, teď si to sežerte, to vám říkáme jako předsedové. To je naše konstruktivní prohlášení. Rozpad eurozóny urychlete, ať se definitivně potvrdí, že jsme měli pravdu. Pravda vítězí! Říkali vám to už Hus s Žižkou. My Češi vždycky všechno víme nejlíp.

2. My nikomu nic nedáme a už vůbec vám nepůjčíme, ani přes MMF, který si vždy nechá vše vrátit do posledního dolaru, ale my víme, že tahle doba končí. Řešíte to jako amatéři, nechcete si poradit od nás českých profesionálů, nepůjčujte nikomu nic. Všichni naši politici si sice půjčují na byt (nebo ho dostanou od kamaráda), ale do toho vám nic není.

3. Kontrolovat si nic nenecháme a vám ostatním radíme totéž, i když všechno stavíme pětkrát dráž a neumíme sepsat ani žádosti o evropské peníze. Všem doporučujeme, aby měli doma stejný čurbes jako my. A bude pokoj.

4. Raději vás dopředu upozorňujeme, že na vás nebudeme mít moc času, protože se uprostřed předsednictví rozpadne naše vládní koalice, ze které odejde či bude vyštvána jen vlažně proevropská TOP 09.

5. Když už k nám přijedete, nedáte si říci a budete pod naší moudrou a skeptickou taktovkou euroschůzovat, eurovymýšlet a eurostavět vaše eurovzdušné zámky, slibujeme vám, že to dobře, kvalitně a profesionálně ozvučíme a ten váš babylon jazyků (kdybyste se alespoň všichni naučili česky!) levně přetlumočíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].