Ještě dodatek k mému včerejšímu textu, proti kterému se ostře ohradili dotčení pánové Jan Kalvoda a Jan Urban. Jan Kalvoda se brání tím, že proti znásilňování ústavy brojil vždycky. Kalvodovy úmysly mohou být opravdu ty nejčistší, ale v našem případě tu pořád nehraje otázka načasování stížnosti. Když měl Kalvoda tak dobře sesumírovány argumenty už v dubnu, proč nepodal stížnost v červnu nebo v červenci? Podle mých informací sháněl advokát v senátu „podvozek“ pro „svou“ stížnost delší dobu. Jednal prý i s Markem Bendou, na kterého nezbylo místo na kandidátce ODS.
S tím souvisí i další věc. Při vší úctě k Ústavnímu soudu i Janu Kalvodovi, se na tomto případě krásně ukazuje, proč je lepší, když čistě idealistický čin (Kalvoda tvrdí, že jeho motivy jsou čisté) bere někdy ohledy i na praktické důsledky. Důsledkem ušlechtilého motivu může být totiž ještě horší stav než předtím. Pokud předběžné rozhodnutí Ústavního soudu vyprovokuje politiky k unáhleným a zbrklým změnám ústavy, bude na tom celá společnost hůře než před podáním stížnosti, protože se zhorší kvalita toho nejcennějšího, co každá společnost má, tedy souboru pravidel lidského chování.
Kalvoda rád uštědřuje státu lekce, bez ohledu na to, co to bude občany stát. Jak v kauze Diag Human, tak v kauze předčasné volby. Je přesvědčen, že na poučení z těch lekcí nakonec všichni vyděláme. To je ale právě ten fundamentalismus.
…
Na druhou stranu, určitě lepší ústavní soud než naše politické špičky. Pokud politici tvrdí, že důležitější než ústavní krize, je vyvést zemi z ekonomické krize, velmi se mýlí, a to ze dvou důvodů. Ať už byly motivy kohokoli jakékoli, nejdůležitější je plně respektovat Ústavní soud.
A naši politici určitě zemi z krize nevyvedou, už jenom tím, jaké nesmysly napravo i nalevo slibují. Ekonomická krize přišla zvenčí a skrze okna otevřená do světa také dříve nebo později odejde. A z krize se vytáhneme sami: je to na těch, co podnikají i na těch, co chodí do práce. Politický servis, který si ze svých daní platíme, stojí a bude stát za starou belu. Nejrozumnější jsou zatím návrhy nepolitické vlády.
…
A abychom nebyli pořád tak smrtelně právně-ekonomicky vážní, je hezké se podívat na čem jezdí prezidenti a rádi se přitom vyfotí a ta fota se potom budou blýskat v učebnicích historie. President
Tomáš Garrigue Masaryk
se projížděl na koni.
Profesor Ing.
Václav Klaus
dává přednost traktoru. Ale je to také hezké. Zvlášť je-li traktor takový nový, pěkný a čistý.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].