ČSSD a debilizace právního řádu, čínská ruka na spoušti apod.
[image id="120824790"]To, co provádí hejtmani ze sociální demokracie se zdravotnickými poplatky se rovná desintegraci, rozmělnění, roztříštění, tedy celkové (de facto) debilizaci právního řádu.
To, co provádí hejtmani ze sociální demokracie se zdravotnickými poplatky se rovná desintegraci, rozmělnění, roztříštění, tedy celkové (de facto) debilizaci právního řádu. Různé krajské koalice, ve kterých různě dominuje sociální demokracie, přinášejí různá řešení. V každém kraji je to jinak: za použití různých darovacích smluv se někde odpouští poplatek za recept, jinde za návštěvu pohotovosti, jinde obojí a jinde zase něco jiného.
Novináři dnes vytvářejí celé mapy, kde se klienti, pacienti a občané dočtou, jak je to v kterém kraji a městě různě nastaveno. Vytváří se nebezpečný precedent. To co funguje s poplatky, může brzy začít fungovat s jakoukoli jinou agendou.
Parlament by se měl chopit moci (a de facto ztracené suverenity) a zatnout tomuto nebezpečnému trendu tipec. Je zkrátka potřeba poplatky mít nebo nemít a zakázat obcházení zákona špatným vtipem s darovací smlouvou.
Právníci by se měli stydět, místo aby vykládali smysl zákonné normy, hledají v duchu tupého právního pozitivismu a doslovného čtení norem nejrůznější díry, dírky a obezličky, kterými lze zákon obejít. Že jim není stydno.
Ale znovu: toto je primární zodpovědnost parlamentu jako instituce. Je to parlament, kdo nechává hejtmany a jejich advokáty ukořistit moc a čarovat s paragrafy.
…
V Praze se bude konat summit EU-Čína. Komentátor HN Petr Kamberskýpřemítá o tom, jestli čeští politici s disidentskou či aktivistickou minulostí budou Čínu kritizovat za nedodržování lidských práv a zacházení s politickým vězni.
Bylo by to skvělé. Jenže Čína dnes drží západní svět v hrsti daleko více než kdykoli jindy.
Tak například polovinu amerického státního dluhu dnes drží cizinci a možná dobrou polovinu z toho Číňané, resp.čínský stát. Americký stát se bude v rámci záchranných balíčků dále zadlužovat a ještě více než dříve bude potřebovat Číňany, aby si tento dluh kupovali. Rovněž evropské vlády budou potřebovat Číňany, aby pomohli financovat rostoucí zadlužení.
Lidská práva? Ano – je libo prodat váš státní dluh?
Pokud by Čína devalvovala svou měnu, zlikviduje to zbylé výrobce spotřebního zboží v západním světě
Lidská práva? Tibet? Ano – je libo znehodnotit remnimbi (RMB)?
S tím jak se západní svět – bohužel sebezáhubně – začíná přichylovat k protekcionismu, je to paradoxně komunistická Čína od koho se čeká, že bude bránit svobodný obchod.
Takže – političtí vězni? Jistě – je libo také zavádět ochranářská opatření například německý či francouzský vývoz?
Za to, že se západní svět stal do značné míry rukojmím Číny bohužel nemůže Čína, ale poněkud dekadentní počínání Západu.
…
Německá vláda připravuje zákon o podmínkách znárodnění bank. Jeho podstatou je, že akcionáři dostanou zpět průměrnou hodnotu akcií čtrnáct dní před rozhodnutím státu o převzetí ústavu.
Takový zákon je ale zbytečný. Bankovní dohledy většiny zemí (tedy i ty německé) mají dostatek flexibility i prostoru, mohou akcionáře bank, které nedodržují zákon zbavit jejich práv nebo jim dát za akcie dolar, korunu či euro.
To se dělo během americké krize opakovaně (Bear Stearns, Washington Mutual) a v České republice si to pamatujeme z 90.let.
Taktéž může pochopitelně už dnes postupovat i německý bankovní dohled.
Takže německý návrh zákona není nebezpečný proto, že by vypouštěl z láhve ducha znárodňování či zestátnění.
Je spíše špatný proto, že je rigidní a proto, že omezuje manévrovací prostor bankovního dohledu.
Pondělní audit: Sarkozyho eurosummit, protekcionismus, Janota, Klaus apod.
Páteční audit: NERV a KSČ, Já a Ty a americké bonusy
Čtvrteční audit: O hamižnosti a teflonových ekonomech
Středeční audit: O jednom mýtu - kdo kam sype miliardy?
Úterní audit: 250 nápadů, politici a banky, krach států a Nomura
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].