Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Cizí rozpočet aneb Volby v červnu jsou logičtější

Omezení prezidentských pravomocí by mělo provázet senátní grilování guvernéra ČNB a jeho lidí

Jak osvícené bylo jednání ČNB? • Autor: Milan Jaroš
Jak osvícené bylo jednání ČNB? • Autor: Milan Jaroš

Aby mohla nová vláda (pokud vznikne) čerpat evropské dotace (například), bude muset de facto přijmout rozpočet, který jí připravil někdo jiný, a celý příští rok s ním vládnout. Připomíná to situaci, kdy se někdo ožení, ale hned pro první rok se bude muset smířit s okamžitou „výměnou manželek“.

Pokud by vláda (a další vlády) vydržela čtyři roky, zůstane to tak i nadále. Přitom konání parlamentních voleb v červnu mělo mimo jiné logiku v tom, že nová vláda stihne připravit svůj nový rozpočet a v něm bude reflektovat svoje programové priority.

Naší budoucí vládě předpřipravilo rozpočet ještě Kalouskovo ministerstvo a doladila ho Rusnokova vláda. Mimochodem – kdybychom přijali tzv. fiskální kompakt nebo vstoupili do eurozóny, musíme od září do listopadu rozpočet dolaďovat s Bruselem. Volby v červnu jsou prostě logičtější a racionálnější a bylo by dobré se k nim časem vrátit.

Člověk si už říkal, jestli někdy uslyšíme od TOP 09 ještě něco jiného, než že je Babiš agent, ale nakonec jsme se přece jen dočkali překvapení v podobě návrhu finanční ústavy, která je prý konformní s požadavky ČSSD. Je hezké, že „topka“ zase konečně pronikla do zpráv, ale představa, že případná vláda rychle vleze do chomoutu finanční ústavy, když si tento rok nemohla připravit ani zmíněný vlastní rozpočet, je zvláštní.

Také je tu otázka přijetí fiskálního kompaktu a rovněž ekonomických reálií. Evropa asi směřuje do deflace, Česká republika je zase v recesi a experimentuje s měnovou politikou; jestli je teď otázka státního dluhu tou největší prioritou, je skutečně diskutabilní.

Poslanci a senátoři připravují návrhy, které omezí prezidentské pravomoci. Kandidáty do bankovní rady bude potvrzovat Senát, jenže se to asi bude vztahovat až na dalšího prezidenta. Jinak je to normální (třeba v USA), možná by ale také byla vhodná veřejná slyšení v Senátu. ČNB by samozřejmě – stejně jako dnes – mohla sama (a třeba i překvapivě) rozhodnout o intervencích a oslabení koruny, ovšem guvernér a jeho lidé by posléze byli regulérně grilováni v Senátu za přítomnosti televizních kamer.

Představitelé ČNB připustili, že mohou korunu oslabit ještě více, například spadne-li eurozóna do deflace. Nejnovější data ale nevypadají moc optimisticky. Úvěry soukromému sektoru se během října v eurozóně snížily o 2,1 procenta. Růst měnové zásoby M3 se v eurozóně zpomalil ze dvou na 1,4 procenta. Tlak na to, aby Evropská centrální banka něco „vymyslela“, narůstá.

Ale stejně tak narůstá tlak (v Německu), že ECB už prostě nic vymýšlet nemá. Na tapetě mezi německými konzervativci bylo přece už poslední „revoluční“ snížení úrokových sazeb na 0,25 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].