Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Chtěli Zemanovi lidé opravdu uskutečnit puč?

Sobotka, Klaus a lepší zprávy ze světa

Šípková Růženka - Bohuslav Sobotka • Autor: Milan Jaroš
Šípková Růženka - Bohuslav Sobotka • Autor: Milan Jaroš

Podle serveru novinky.cz zvažoval předseda ČSSD o víkendu rezignaci. Zaprvé v reakci na to, že hlasování o kandidátovi na premiéra proběhlo nakonec tajně. S návrhem Zdeňka Škromacha prý Sobotka nepočítal. Taktéž si nejprve vyhodnotil svou podporu jako překvapivě slabou, aby ji posléze označil za silnou.

Chtěli Zemanovi lidé opravdu uskutečnit puč? Podle mne jim stačilo Sobotku vystrašit a oslabit. Čeští voliči přísně trestají rozhádané strany, a pokud by konflikt v ČSSD před volbami přerostl, strana výrazně oslabí. Takže to spíše vypadá, že sobotkovské a haškovské křídlo bude nyní konflikty tlumit a vše rozhodne jihomoravský souboj Sobotky s Haškem. Zde jsou ale bohužel Sobotkovy vyhlídky nedobré. Pro tamější voliče se možná dávno stal odtažitým pražským pokusem o levicového intelektuála, kterému navíc schází razance.

Pokud chce Klaus vážně vstoupit do politiky, může tak opravdu učinit pouze na nosiči strany Suverenita. Volby jsou za dva měsíce a na scéně není – snad kromě VV – žádný další subjekt, který by měl vybudovánu elementární strukturu.

Klaus má posloužit hlavně Zemanovým cílům. Ten kromě ovládnutí levice potřebuje rozdrobení pravice. A podívejme se, kolik tu je nyní subjektů, které napravo a ve středu mohou, ale nemusejí přeskočit pětiprocentní hranici: lidovci, ANO, Okamurův Úsvit, možná Klausův SUPR a brzy to bude dokonce ODS.

Podobně posloužil Zeman se svým SPOZ pravici v roce 2010, kdy sebral skoro pět procent Jiřímu Paroubkovi a zabránil jeho návratu k moci.

Poznámka: Když Klaus mluví o těch toxických říčkách, pak jména Tluchoř a Šťastný vypadají opravdu slibně.

Skutečnost, že české ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, že ho zásah v Moskvě „překvapil“, považuji za spíše mírně příjemné překvapení.

Financial Times má dnes analýzu z pera Jana Cienskeho, která popisuje, jak mírné oživení ve střední Evropě táhne export, a to především automobilů a především do Německa. Platí to stejně pro Polsko, Českou republiku, Maďarsko i Slovensko.

Na Bloombergu se píše o tom, že ekonomická důvěra v eurozóně se nachází na nejvyšší úrovni za sedmnáct měsíců. Překvapením je zlepšená exportní výkonnost Itálie a Španělska.

A zatímco si ve střední Evropě leckdo ani nevšiml, že čínská ekonomika má velké problémy a hrozí jí prasknutí bubliny, Reuters hlásí, že čínské hospodářství vykazuje známky stabilizace a růst dosáhne 7,5 procenta. Příčinou je hlavně uspokojivý či zlepšený růst celosvětové poptávky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].