Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Cameronův projev a reakce čtenářů

Projev Davida Camerona, který se soustředil na britské setrvání v Evropě a referendum v roce 2017, si vysloužil „na kontinentě“, jak se říká v Británii, kritiku. Guido Westerwelle, německý ministr zahraničí, řekl, „že vybírání třešinek z EU není žádná volba“, a Laurent Fabius, francouzský ministr zahraničí, že když nějaký hráč „vstoupí do fotbalového klubu, nemůže chtít hrát ragby“. Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu, řekl, že ultimáta je třeba odmítat. Relativně smířlivá a vstřícná byla kancléřka Merkelová, která nabídla jednání a hledání konsenzu.

Mohamed El-Erian tvrdí, že Cameronův projev zaseje na trzích nejistotu v podobě zvýšených rizikových prémií u dluhopisů a volatility na měnových trzích. Možná to ale nebude tak hrozné, protože žádná volatilita na trzích se zatím neprojevila, projev nepřekvapil a byl dlouho očekáván.

Wolfgang Münchau ve sloupku pro Spiegel Online tvrdí, že projev je třeba chápat v kontextu britského rozhodnutí zůstat permanentně mimo eurozónu. Je pak vcelku logické, že národní a ekonomické zájmy „insiderů“ a „outsiderů“ se od sebe budou rychle vzdalovat.

Nedávno jsme na tomto místě psali, že americká administrativa má velký zájem na udržení Británie uvnitř EU a její lobbing v tomto směru bude zesilovat. Souviset to může například i s jednáním o transatlantické zóně volného obchodu, o níž píše Nikolaus Piper v Suddeutsche Zeitung. Hillary Clintonová v listopadu prohlásila, že diskuse o této zóně se v americké administrativě vedou, i když zatím interně. Německo předpokládá, že letos začnou vážná jednání. Problémem nejsou celní tarify, které představují pouhá tři procenta, ale pravidla, regulace, včetně pravidel o veřejných zakázkách.

….

Ke středečnímu Auditu JM o podílu exekutorů na financování Zemanovy kampaně jsme obdrželi tyto dva e-maily, které zde uveřejňujeme v plném znění:

Vážení pánové!

Včera jste na webu iHNed.cz a na Respekt.cz uveřejnili následující článek pana Jana Macháčka. V něm jste uvedli mé jméno a mou pracovní pozici (Tomáš Kubala, exekutorský kandidát EÚ Praha 2) s tím, že jsem na kampaň Miloše Zemana přispěl celkem částkou 190 tisíc korun. Jedná se o lež. Jak jsem se informoval přímo ve volebním štábu M. Zemana, skutečný dárce Tomáš Kubala je z Ostravy, jeho povolání není známo. S tímto člověkem nemám vůbec nic společného, jde o shodu jmen. Stejně tak nemám a ani nechci mít nic společného s Milošem Zemanem a jeho kampaní. Uvedená věc profesně poškozuje mne i EÚ Praha 2. Můj zaměstnavatel po mně požaduje vysvětlení, neboť (celkem pochopitelně) o takovýto způsob „prezentace“ zásadně nestojí a nemá s věcí nic společného. Problémům čelím i v soukromém životě, kde musím rodině vysvětlovat původ těchto, údajně mnou zaslaných, peněz a složitě vysvětlovat celou situaci.

Celá lživá zpráva byla uveřejněna na titulních stranách Vašich periodik, takže jsem zasypáván desítkami někdy velmi nepříjemných e-mailů a telefonátů a musím čelit řadě dotazů. Proto od Vás požaduji okamžitou omluvu na stejném místě a ve stejném rozsahu.

Věřím, že se tím budete zabývat a nebudu muset řešit věc soudní cestou, zřejmě spolu s dalšími poškozenými, kteří se v diskusi rovněž ohrazují kvůli shodě jmen. Trvám na omluvě PŘED datem druhého kola prezidentských voleb, protože pak už to ztrácí na významu a hrozí riziko z prodlení.

S pozdravem,

Tomáš Kubala

Vážený pane Macháčku,

se zájmem jsem si přečetl Váš článek pod názvem „Zemana platí exekutoři“. Pod článkem je přiložen výpis „transparentního“ (?) účtu kandidáta p. Zemana. V tomto seznamu je uvedeno i mé jméno s tím, že jsem dne 21. 11. 2012 poskytl dar ve výši 90 000 Kč. Sděluji Vám, že důrazně odmítám být jakkoli spojován s politikou. Při výkonu své funkce postupuji maximálně nestranně a nepodporuji žádnou politickou stranu ani prezidentského kandidáta. Prohlašuji, že jsem nikdy neposkytl dar panu Zemanovi a ani o tom neuvažuji. Vezměte laskavě na vědomí moji informaci a v budoucnu, prosím, do souvislosti se Zemanovou kampaní neuvádějte mé jméno. Současně se obrátím se žádostí o vysvětlení na organizační výbor kampaně pana Zemana. Vím, že forma e-mailové komunikace nemusí být pro Vás důvěryhodná, a proto jsem schopen své tvrzení doložit i písemným prohlášením.

S pozdravem,

Martin Svoboda, s. ex., Teplice

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].