0:00
0:00
Audit Jana Macháčka5. 8. 20143 minuty

Německo nedodá Rusku bojové simulační centrum

Tvrdší sankce EU :: mapy závislosti a propojení Evropy s Moskvou

Sankce vůči Rusku, které Evropská unie schválila, budou – jak se ukazuje – pouze povinným minimem. Pokud chce nějaká konkrétní země přitvrdit více, může činit, jak se jí zlíbí. A iniciativám soukromých korporací se vůbec meze nekladou. První jde příkladem německá vláda, která se v pondělí rozhodla zrušit kontrakt na dodávku bojového simulačního centra do Ruska za 120 milionů eur.

Schválené sankce EU vůči Rusku nepočítají s retroaktivitou, tedy přesněji s rušením již nasmlouvaných kontraktů. Kontrakt firmy Rheinmetall byl přitom nasmlouván již v roce 2011. Není tedy vyloučeno, že se firma teď bude s německou vládou soudit a že bude muset být odškodněna. Část dodávek už se uskutečnila, ale hlavní technologický mozek celého centra ještě dodán nebyl.

Podle analytiků se pod tlakem ocitá Francie, která stále počítá s dodávkou dvou letadlových, resp. helikoptérových lodí Mistral. Němečtí politici se koneckonců netají tím, že jejich rozhodnutí má jít příkladem.

↓ INZERCE

Internetový server IMF direct, který je jakousi osvětovou paží Mezinárodního měnového fondu, přináší přehlednou analýzu ekonomického propojení Evropy s Ruskem. Na jednotlivých grafech můžeme vidět stupeň závislosti od rudé přes sytě červenou po oranžovou, žlutou a bledě zelenou (nejnižší závislost).

První graf představuje exporty do Ruska jako procento HDP. Česká republika patří do skupiny oranžových zemí, kde je závislost mezi dvěma až pěti procenty.

1 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Druhý graf se týká importů z Ruska - jsme opět spolu s Polskem v oranžové skupině. Maďarsko i Slovensko jsou červené. Zde je zajímavé žluté Rumunsko. Země má stále své zásoby ropy.

2 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Třetí graf představuje závislost na dovozu ruského plynu. Zde jsme sytě červení.

3 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Čtvrtý graf pak ukazuje závislost na plynu v poměru k celkové spotřebě energie, kde si vedeme o fous lépe a jsme oranžoví. Poláci jsou žlutí, vyrábějí totiž elektřinu z uhlí.

4 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Pozoruhodné jsou přímé zahraniční investice z Ruska. Kypr nebo Bulharsko nepřekvapí, o něco zajímavější jsou Rakousko, Švýcarsko, Lucembursko a Nizozemsko, které lze označit za finanční přístavy, „byznys friendly“ země či „daňové ráje soft“ - nebo od všeho trochu dohromady.

5 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Zajímavé jsou pochopitelně naopak investice v Rusku. Pozoruhodné je Irsko, Rakousko (banky) a opět Nizozemsko (ropný průmysl).

6 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

A nakonec pohledávky evropských bank v Rusku. Zaujme Francie, opět Nizozemsko, ale i Maďarsko a Švédsko. Problém Rakouska je asi známý, přesto snad překvapí, že je v rámci EU jediné rudé, tedy kromě Kypru.

7 Autor: http://blog-imfdirect.imf.org/

Škoda, že analýza nezahrnuje srovnání počtu ruských turistů, ruských rezidentů a toho, kolik kde utrácejí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].