Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

ANO by mělo mít rezorty s nejmenším potenciálem konfliktu zájmů

Fed oznámil počátek konce "tištění peněz" a Německo očekává solidní růst

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš • Autor: ČTK
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš • Autor: ČTK
Ben Bernanke • Autor: ČTK, AP
Ben Bernanke • Autor: ČTK, AP

Ve svém posledním významném vystoupení ve funkci guvernéra americké centrální banky oznámil Ben Bernanke, že jeho instituce pomalu, ale jistě začne uzavírat program kvantitativního uvolnění, resp. nákupu dluhopisů, resp. – jak někdo říká – tištění peněz. Americká ekonomika je už prý dostatečně silná na to, aby to mohla ustát. Zároveň však Fed oznámil, že bude držet úrokové míry na nule déle, než se předpokládalo.

Takže by se dalo říci, že v USA se s měnovými experimenty a tištěním peněz už pomalu končí, v Česku se s ním začíná.

Ifo institut v Mnichově právě publikoval svoji novou prognózu, která očekává návrat k solidnímu růstu v Německu (konkrétně 1,9 procenta pro rok 2014) oproti 0,7procentnímu růstu v eurozóně jako celku. Váha Německa činí jednu třetinu eurozóny, takže to znamená stagnaci a recesi skoro všude jinde.

Zároveň Ifo institut navrhuje „dluhovou konferenci“ pro eurozónu. Vyhlídky na její svolání jsou ale chabé.

Co z toho vyplývá pro Českou republiku? S Německem jsme provázáni velice, a je tedy na nás, zda lepších vyhlídek pro Německo dokážeme využít, nebo se opět zaškrtíme vlastním sebepoškozovacím uměním.

Může se člověk divit, že Andreje Babiše tolik rozčiluje, co o něm novináři píšou? Tak například tento text Jiřího Leschtiny praví: „Firmy Andreje Babiše loni vydělaly šest miliard korun. Z toho tři miliardy získaly na zemědělských dotacích. Zhruba stejnou sumu Agrofert vydělal na povinném přimíchávání řepkového oleje do benzinu. Jeho zvýšení prolobboval v parlamentu jeden z největších výrobců řepkového oleje u nás – Andrej Babiš. 

Většina Babišových zisků tedy plyne z našich daní a z peněz, které utratíme za dražší benzin. Což by měl být i konec předvolební pohádky o mladíkovi, který do podnikání přišel se sto padesáti tisíci korunami a zbohatl, aniž se zapletl s politiky a se státem. 

1. V Evropské unii existuje společný trh se zemědělskými a potravinářskými výrobky a dotace jsou – ať se nám to líbí nebo ne – jeho součástí. Dotace pro „nové členské země“ jsou navíc asymetricky nižší než na Západě, a to v rámci jednotného trhu. Úplné a okamžité zrušení systému dotací by dokonce bylo pro české výrobce výhodné. Vymyslel snad Babiš společnou evropskou zemědělskou politiku? Může podnikatel v zemědělství dotace nečerpat?

2. Dotace nejsou automaticky ziskem firmy

3. Když se nebude řepka přimíchávat v Česku, bude se přimíchávat v Německu nebo v Maďarsku a do Česka se to bude dovážet. Je to výhodnější? Člověk má pocit, že tohle chápe i malé dítě, ale bohužel to není pravda.

Ale zpět k podnikání Agrofertu v médiích. Kdyby měl člověk tohle „opravovat“ v Lidových novinách či Mladé frontě DNES, bude si připadat dost trapně. Já si to dovolit můžu, protože s tím nemám nic společného a protože mne prostě ta míra ignorance jen dráždí.

A zároveň nepléduji za to, aby mělo či nemělo ANO nebo kdokoli jiný rezort zemědělství. Ostatně soudím, že ANO by mělo mít rezorty – když už jedná o koalici – s nejmenším potenciálem konfliktu zájmů, pokud existují (kultura, zahraničí, vnitro, doprava? – nevím). 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].