Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

52 obviněných a Japonsko

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nevím, co to mají státní zástupci a česká policie za zvyk ohromovat veřejnost množstvím obviněných a kilometry a vahou spisového materiálu.

Policie navrhla v korupčních kauzách, které se odehrály mezi lety 2005 až 2007 na ministerstvu obrany, obvinit celkem 54 lidí. Moje předpověď je, že mezi nimi jsou i nevinní nebo vinní různou měrou a že to soud nakonec hodí policistům zpátky na hlavu. Nedokážu si vůbec představit, že by se tolik lidí dokázalo nějak relevantně propojit a zkonspirovat.

Sovětské hodinky – nejlepší a nejrychlejší, říkávalo se. Nás zase policie omračuje tím, že je to největší kauza v historii s největším množstvím spisového materiálu. Jestli to spíš není tak, že to policie neumí inteligentně třídit a oddělit důležité od nedůležitého, a tak to všechno nahází „do jednoho pytle“ a sváže provázkem. Copak má nějaký soudce šanci takové hromady papíru, na které padl půl lesa, prostudovat a posoudit?

Hromadná obvinění většinou nekončí dobře. V kauze Alon Barak a Komerční banka (případ z roku 2009) bylo také obviněno celé bývalé představenstvo Komerční banky a nelze se možná divit, že nakonec bylo také celé osvobozeno. K celé věci lze ještě dodat, že podobný postup není v západním světě příliš běžný a připomíná to spíše proces s rozsáhlými záškodnickými centry z 50. let.

Podle rubriky Lex deníku Financial Times mají v dobách krize banky fungovat spíše jako kotva či stabilizátor, ale v Japonsku banky fungují jako svého druhu zesilovač vnějších šoků, místo aby šoky absorbovaly. Platí to i pro výkyvy na akciovém trhu.

Souvisí to i se systémem křížového vlastnictví průmyslově finančních holdingů (systém keiretsu), který se v Japonsku vyvinul po válce stejně jako v Německu. Přes určité reformy se tento systém pořád v Japonsku drží. Finančně-industriální matrix býval kdysi zdrojem síly, dnes je ovšem spíše zdrojem rigidit a problémů.

Tatáž rubrika informuje například o tom, co japonská jaderná krize znamená pro producenty a přepravce zkapalněného plynu, jehož už před krizí bylo Japonsko největším dovozcem: Právě ceny zkapalněného plynu (a plynu vůbec) i akcie těchto firem půjdou nahoru. Odehrála se sice tragédie, ale byznys „jede“ dál, píše Lex.

Příští týden bude autor Auditu pracovně v cizině, Audit se objeví sporadicky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].