Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Zkouška Rathem

Krajské volby ve středních Čechách definitivně ukáží, zda je v Česku poptávka po politicích typu Davida Ratha.

Krajské volby ve středních Čechách definitivně ukáží, zda je v Česku poptávka po politicích typu Davida Ratha.

David Rath je trojjediná osoba. Je to lékař, exministr zdravotnictví a nyní vrcholný stranický politik. O prvních dvou podobách Ratha nemá smysl debatovat. Kontroverzní osoba dělí národ, nicméně v obou štacích dle svých měřítek uspěl – jako předák Lékařského odborového klubu dosáhl bezprecedentního zvýšení platů nemocničním lékařům, jako ministr svou dramatickou nucenou správou zatočil s deficity největší české zdravotní pojišťovny VZP. Zbývá tak jeho třetí role, role jednoho z hlavních vůdců sociální demokracie. A právě letošní krajské volby ukáží, zda brutální styl, který představuje, má v české politice místo.

Svoji stranickou kariéru začal jako lídr pražské kandidátky do Poslanecké sněmovny ve volbách 2006. Nutno podotknout, že bez přímluvy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka by na špici listiny nestanul. Výsledek v pražských volbách byl jasnou prohrou a mnozí to interpretovali tak, že mezi Čechy a Moravany není poptávka po osobní nenávistné politice plné populismu a účelových lží. Sociální demokracie v Praze ztratila 2 procenta hlasů – to samo o sobě ještě nemusela být jen Rathova vina. Ani to, že z 8procentního odstupu za ODS vznikla 25procentní propast. Nicméně jako lídr dostal pouhých 13 procent preferenčních hlasů. To Petra Buzková jich v roce 2002 získala rovnou pětinu. Praha prostě Ratha nechce.

Nicméně Praha není celá republika, a proto to ještě neznamená, že Rath nemá šanci prosadit v české politice svůj styl. O tom jsou nynější krajské volby do středočeského zastupitelstva. Nejprve se kandidatura Ratha ve středních Čechách zdála stejně nešťastná jako jeho pražská epizoda. Nicméně to už zdaleka neplatí. Billboardy s Rathem v lékařském plášti přikládajícím stetoskop k obrázku středočeského kraje evidentně působí. Z hájení nedobytné modré pevnosti hejtmana Petra Bendla se stává najednou vyrovnaný souboj. Podle průzkumů agentury STEM by sociální demokracii volilo 30 procent lidí, ODS vedenou Bendlem pak jen 28 procent Středočechů. Rath cítí šanci, a naplno rozjel svůj politický styl. Prosadil miliónové pokuty pro ty sociální demokraty, kteří budou zvoleni do zastupitelstva a „přeběhnou" k jiné straně. Tuto podmínku na hraně ústavnosti pak následovala silácká slova o tom, že sociální demokracie neuzavře krajskou koalici ani s ODS, ani s KSČM – prý zvládne sehnat podporu pro menšinovou vládu. Bendl je evidentně Rathovým stylem zaskočen: otevřeně na zlost svým voličům tvrdí, že by klidně vládl i se sociální demokracií, místo silného hesla srovnatelného s Rathovým rušením poplatků nabízí bezobsažné motto: Středočeský kraj – místo pro život.

Nyní na poslední chvíli přibruslil Bendlovi na pomoc na plakáty Jaromír Jágr. Ale takto vedená kampaň je už dávnou minulostí. Dnes rozhodují jednoduchá a populistická hesla – a v tom je Rath lepší. Uvidíme, jak to nakonec skončí. Jedno je ale jisté: Pokud Rath po prohře v Praze ukáže, že jeho buldočí styl jinde dokáže zařídit pro mizivě populární kandidátku volební výhru, sociální demokracie definitivně zapomene na opatrné a slušné pragmatiky typu Bohuslava Sobotky či Jiřího Havla a definitivně se podvolí populismu s motýlkem.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].