Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Rudi Dutschke míří na Springera

První berlínská ulice pojmenovaná po studentském vůdci provokuje a nutí zaujmout stanovisko k německým protestům z roku 1968.

První berlínská ulice pojmenovaná po studentském vůdci provokuje a nutí zaujmout stanovisko k německým protestům z roku 1968.

Ve vyhlášené bohémské čtvrti Berlína Kreuzberg vyrostla nová ulice. Tedy, nová není, jen se už nejmenuje Kochstraße, ale Rudi-Dutschke-Straße. Váže se k ní mnoho pikantností a tragických historických reminiscencí. V dubnu tomu bylo 40 let od postřelení studentského vůdce Dutschkeho. Jen zázrakem mu několik výstřelů neukončilo život. Na následky zranění hlavy nakonec o 11 let později zemřel, ale stačil ještě dorůst do přímo mýtické důležitosti pro levicové studentské hnutí. Na rozdíl od ostatních revolucionářů z roku 1968 má odkaz Dutschkeho stále svou přitažlivost. Pocházel z východního Německa a znal tamní totalitu, která mu zakázala studovat. Den před vztyčením Berlínské zdi sice upláchl na Západ, ale podstatu komunismu si pamatoval a celý život podporoval východoevropský disent – i ten československý.

Jeho levicová naivita se potkala s vrozenou originalitou a inteligencí a uchránila ho před sympatiemi k násilným akcím Frakce Rudé armády. Místo toho si vybral pomalou cestu skrze instituce a v rok své smrti ještě spoluzakládal německé Zelené. Vždyť jistě také není náhodou, že přejmenování ulice prosadil v Kreuzbergu starosta právě za tuto stranu. Levicoví politici a aktivisté si samozřejmě mohli vybrat na přejmenování i jinou ulici. Ale tato je logicky přitahovala. Proč?Míří totiž přímo k vysoké budově Springer-Verlag, vydavatelství mimo jiné bulvárního Bildu, který pod vedením Axela Springera v 60. letech proti Dutschkemu nevybíravě štval. Mocný vydavatel už dříve v místě sídla své firmy získal svou uliční tabuli. Nyní jeho protivníci docílili toho, že na informační tyči jedním směrem trčí Axel-Springer-Straße a druhým Rudi-Dutschke-Straße.

Na 1. máje se ale při slavnostním odhalování nové ulice pozůstalí po studentském vůdci vyjádřili, že si přejí, aby sousedství obou politických nepřátel bylo „Ecke der Versöhnung", tedy Nároží usmíření. Uvidíme, jak dlouho potrvá. Místní křesťanskodemokratičtí politici po celý rok zahrnovali soudy protesty proti přejmenování. Pokud by se v Kreuzbergu jednou dostali k moci, není pochyb, že by si obyvatelé ulice museli své vizitky přepisovat brzo zase na Kochstraße.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].