0:00
0:00
Podcast3. 7. 20083 minuty

Rébusy pro Pospíšila

Vláda zadává ministru spravedlnosti neřešitelné úkoly. Kromě vypracování novely volebního zákona sympatického všem třem stranám koalice má to samé udělat i s přímou volbou prezidenta.

Astronaut

Vláda zadává ministru spravedlnosti neřešitelné úkoly. Kromě vypracování novely volebního zákona sympatického všem třem stranám koalice má to samé udělat i s přímou volbou prezidenta.

Jiří Pospíšil se stává otloukánkem vlády Mirka Topolánka. Má připravit zákony, které mají být černé i bílé zároveň. Už řadu měsíců se spekuluje o Pospíšilově návrhu změny volebního zákona. Ministr se z toho chce vyvléct prostřednictvím několika možných závěrů na konci podkladové zprávy. Aby ne. Posílit většinové prvky pro ODS a zároveň udělat férovější poměrný systém pro malé strany koalice prostě najednou nejde.

↓ INZERCE

Nyní se to samé v bleděmodrém má stát u přímé volby prezidenta. Tu slibují politici už léta, ale nic se neděje. Proto přišli se šalamounským řešením zelení. Zákonem chtěli vypsat o přímé volbě referendum. Rozkol nad tématem zažehnali až šéfové koaličních stran a celou agendu hodili na záda ministra Pospíšila. Tomu není co závidět. Na jedné straně stojí Topolánek a skupina poslanců ODS, kteří jsou proti přímé volbě. Na druhé straně zbytek koalice, který si přímou

volbu přeje. I když se koalice nakonec oficiálně usnesla, že je pro přímou volbu, to nejdůležitější neřekla: jak má vypadat.

ODS už několikrát řekla, že pokud přímá volba, tak jednokolová – v ní vítězí v jediné volbě ten, kdo dostal nejvíce hlasů. Menší strany ale favorizují dvoukolovou volbu, kdy postoupí dva kandidáti a příznivci odpadlých soutěžících mohou postrčit k výhře i druhého postupujícího. Vedle těchto nejznámějších variant zná volební inženýrství ještě mnoho dalších metod. Podstatou věci ale je, že ony dvě hlavní metody by volily na Hrad úplně jiné typy kandidátů. ODS se bojí, že by dvoukolový systém mohl přinést další „švejnarovské koalice", kdy se nesourodé síly spojují proti jejich kandidátovi.

Pak v debatě hraje svou roli samozřejmě ještě faktor Václav Klaus. Podle nynější ústavy už potřetí kandidovat nemůže. Ale pokud by ODS svůj souhlas s přímou volbou podmínila změnou dotyčného článku 57 ústavy, který zakazuje kandidovat potřetí, bylo by vše asi jinak. A Klaus by s velkou pravděpodobností zůstal na Hradě i po roce 2013.

Do konce srpna tak má Pospíšil přinést koaličním špičkám složený rébus, který se nyní zdá neřešitelný. Přímá volba by neměla být kvůli malým stranám ani jednokolová, ani by se v druhém kole neměla obracet proti ODS. Takový systém ale nikdo nezná. Vše tedy ukazuje na to, že v září poslanci zelených znovu opráší svůj návrh na referendum o přímé volbě.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].