Politici se snaží zamezit nelegálnímu sdílení dat a vytváří si tím na politické scéně nečekanou konkurenci.

Švédsko s napětím sleduje soudní proces se zakladateli webu The Pirate Bay, na kterém milióny lidí sdílí a stahuje filmy či hudbu. Nelegálně a zadarmo. Není ale úplně jasné, zda se nelegální činnosti dopouštějí i zakladatelé asi nejpopulárnějšího poskytovatele takzvaných torrentů. Švédský soud příští měsíc rozhodne o vině Fredrika Neije a jeho kolegů. Jejich právníci ale mají připravenu dobrou obhajobu. Síť je podle nich zcela legální, používá podobné aplikace jako MySpace a jiné komunitní weby. Za to, co tam uživatelé nahrávají, prý nemohou. Soud musí nyní rozhodnout, zda bylo dříve vejce či slepice. Tedy zda internetová sdílecí komunita či tento konkrétní web.

Švédští „piráti“ se snaží celou kauzu převést na téma svobody slova a ochrany soukromí. Dokonce chtějí za beztrestné stahování bojovat i v politice. Už vznikla Švédská pirátská strana, která bude kandidovat v červnových eurovolbách. A není vůbec bez šancí – má už více aktivních členů než tamní zelení či některé levicové strany, jejich mládežnická odnož – Mladí piráti – je dokonce druhou nejpočetnější politickou mládežnickou organizací. Elektorát této strany není malý – asi desetina Švédů stahuje, v kategorii mužů mezi 26 a 35 lety je to dokonce více jak polovina.

Politici a média tak nechali vyrašit během několika let velmi silnou komunitu okolo sdílení legálních i nelegálních dat, která se nechce nechat znovu svázat velkým zábavním průmyslem a zákony. Odnože „pirátských“ stran už vznikly i v Německu či Španělsku. Ve Francii, kde nyní politici projednávají zákon o odstřižení internetu za trojnásobné nelegální stahování, se minulý týden mnohé weby na protest ponořily do tmy. Protesty se tedy neomezují jen na Švédsko.

Je tedy možné, že zakladatelé The Pirate Bay skončí za mřížemi, ale celospolečenská podpora z nich v červnu udělá vězněné europoslance.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte