Podcast•8. 1. 2009•3 minuty
Nejtěžší hřích lidovců
Lidovečtí politici už nezvládají svoji někdejší vyhlášenou disciplínu – mocenské přemety.
Lidovečtí politici už nezvládají svoji někdejší vyhlášenou disciplínu – mocenské přemety.
Mocenské spory u polistopadových lidovců se vždy obrátily v jasně zrežírovanou hru. Jen vzpomeňte: Po smrti Josefa LuxeCyril Svoboda umně vyšachoval pravicovějšího Jana Kasala a s přehledem dovedl stranu do svazku se sociální demokracií. Stejně skvěle zrežíroval svůj výstup na stranický vrchol Miroslav Kalousek na sjezdě v Ostravě roku 2003 a svou stranu opět odklonil doprava. I režie Jiřího Čunka v roce 2006 stála za potlesk. Neznámý a kontroverzní regionální politik byl schopen sestavit mocnou koalici podporovatelů a ve velkém stylu porazil mnohem „lidovečtější" Vlastu Parkanovou. Nakonec si drze delegátům řekl i o sestavu vrcholného orgánu strany. A dostal jej.
O to více je tragický amatérismus dnešního mocenského boje v KDU-ČSL. Nejprve to vypadalo, že za obehraného je zde jen Čunek, kterého duo dvou Mirků chce vyšachovat z vlády. Jenže to měl mít Kalousek tedy mnohem lépe promyšlenější. Pokud měl Topolánek dát Čunkovi nůž na krk a vzápětí ho měli lidovci podrazit, nestalo se. Předsednictvo ovládané Čunkem naopak doporučilo vyhodit z vlády Kalouska. Tragicky byla připravena pro Čunka i sněmovní „dýka do zad". Když šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa chvíli po vypuknutí puče prohlásil, že 12 z 13 poslanců považuje Kalouska za nejlepšího lidoveckého ministra a Čunka za nejhoršího, vypadalo to jednoznačně. Jenže pak se ukázalo, že Severa spíše uškodil Kalouskovi svou lží. Čtyři poslanci pod vedením Cyrila Svobody prohlásili, že anketu nevyplnili. Podle Lidových novin neodevzdali ankentu další dva poslanci. Před rozhodujícím pátečním střetem u lidovců má tedy Kalousek nepříliš dobře rozehranou bitvu o stranický vliv.
Jako mimořádně efektivní se naopak jevilo Čunkovo jednání, když mu Topolánek oznámil vyhazov. Jenže jeho protinávrh na vyhození Kalouska a zmobilizování podpory z Moravy by stálo za obdiv, jen pokud by Topolánkův návrh přišel z čistého nebe. Ale Čunek přiznal, že Kalouska navrhoval premiérovi na odvolání už v prosinci. Co mohl tedy čekat jiného než protiútok od nerozlučného dua Topolánek-Kalousek?
Nezdá se, že by už rozpolcenou stranu plnou amatérských palácových převratů něco zachránilo. Aktuálně lidovce podporuje podle agentury Median 6,7 procenta voličů. Tímto stylem to však KDU brzo dotáhne pod pětiprocentní hranici, kde už dlí nějakou dobu zelení.
Z tohoto pohledu tak nejtěžší hřích skomírajících lidovců spočívá v tom, že v příští sněmovně nechají zasednou jen tři strany – ODS, ČSSD a komunisty, což znamená smutnou alternativu mezi vládou s komunisty a velkou koalicí.
Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].