Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Mizerné dědictví

Marine Le Penová oznámila, že chce po svém otci převzít post předsedy krajně pravicové francouzské Národní fronty. Je hezké, že xenofobní agenda zůstane v rodině. Ještě lepší je to, že otec dceři předá stranu v naprostém rozkladu.

Marine Le Penová oznámila, že chce po svém otci převzít post předsedy krajně pravicové francouzské Národní fronty. Je hezké, že xenofobní agenda zůstane v rodině. Ještě lepší je to, že otec dceři předá stranu v naprostém rozkladu.

Národní fronta pomalu mizí z francouzské politiky: 0 křesel v Národním shromáždění, 0 křesel v Senátu, jediné zastoupení zůstává v Evropském parlamentu a na komunální úrovni. Navíc se strana potýká s finančními problémy, prodává domy a dokonce i šéf strany Jean-Marie Le Pen musel prodat svůj obrněný Peugeot 605.

Le Penova hvězda pomalu pohasíná. Časy, kdy stranu volila desetina Francouzů a Le Pen v roce 2002 postoupil do druhého kola prezidentské volby, jsou dávnou minulostí. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy straně vykradl téma imigrace a z Národní fronty nezbylo nic. Občasné zpochybňování holocaustu možná naláká pár fašistů, ale to je vše. Před rokem byl ještě Le Pen povinně zvolen na sjezdu drtivou většinou 97 procenty hlasů, nicméně každý ví, že byl zvolen naposledy.

Kdo se tedy pokusí zachránit upadající krajně pravicovou stranu? Jako první se přihlásil europoslanec Bruno Gollnisch, mimořádně inteligentní člověk, který byl odsouzen za popírání holocaustu a v Evropském parlamentu na čas sešikoval nahnědlou formaci extrémistů Identita, tradice, suverenita. Nyní se o předsednictví v deníku Le Parisien přihlásil i druhý kandidát – Le Penova dcera Marine Le Penová. Bude to vyrovnaný boj. Oba dva jsou zástupci Le Pena. Gollnisch sice získal na minulém sjezdu více hlasů, nicméně se má za to, že Le Pen straně doporučí svou dceru. A to má v Národní frontě váhu rozkazu.

Ani od jednoho nelze čekat, že by se partaj posunula blíže k demokraticky smýšlejícím stranám. Sarkozy Národní frontu vytlačil ještě více doprava, Gollnisch je sice možná chytřejší než Le Pen, ale o to úporněji zpochybňuje holocaust. A od Le Penové samozřejmě nelze čekat, že by se postavila proti odkazu svého otce. Ať už nakonec v roce 2010 zvítězí kdokoliv, Francouzi se těší, že zprávu o novém předsedovi upadající krajně pravicové strany najdou spíše v rubrice Zajímavosti než na titulní stránce.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].